Čo je sloboda prejavu?
- na tejto stránke
- Demokracia
- Rozsah
- Obmedzenia
- Nenávistné prejavy
- Sloboda médií
- Prístup k informáciám
Demokracia
Sloboda prejavu je dôležitým ľudským právom, ktoré je nevyhnutné pre demokratickú spoločnosť. Umožňuje slobodnú výmenu myšlienok, názorov a informácií a tým umožňuje členom spoločnosti vytvárať si vlastné názory na spoločensky významné otázky. Sloboda prejavu napomáha verejnej diskusii a podporuje slobodnú a nezávislú tlač, informované občianstvo a transparentné fungovanie štátu.
Rozsah
- priestory (verejné a súkromné)
- účely (politické, umelecké a obchodné)
- formy (slová, obrázky a zvuky)
- médiá (filmy, karikatúry, rozhlas, televízia a sociálne médiá)
Obmedzenia
Právo na slobodu prejavu je veľmi široké, má však svoje hranice a môže sa obmedziť. Môže sa tak stať v prípade, keď sloboda prejavu jednej osoby porušuje práva inej osoby alebo hodnoty spoločnosti ako celku. V takýchto situáciách môže štát zákonne obmedziť, alebo potrestať prejavy, ktoré spôsobujú ujmu. Môže ísť napríklad o prípady narušenia súkromného života, ohováranie, nenávistné prejavy, obscénnosť, pornografia, porušenia verejného poriadku, národnej bezpečnosti, utajovaných skutočností, obchodného tajomstva alebo autorských práv.
Akékoľvek opatrenia, ktoré obmedzujú slobodu prejavu, musia byť ustanovené zákonom, môžu sa uplatniť iba z ustanovených dôvodov (sledovať legitímny cieľ) a musia predstavovať výnimku založenú na konkrétnej situácii.
Prečítajte si viac o zákonných obmedzeniach a hodnotiacich kritériách.
Nenávistné prejavy
Sloboda prejavu má obmedzenia a nevzťahuje sa na všetky prejavy. Nenávistný prejav nie je chránený slobodou prejavu a je trestateľný. Nenávistným prejavom je akákoľvek forma podnecovania, šírenia alebo ospravedlňovania nenávisti a násilia voči jednotlivcovi alebo skupine ľudí na základe určitých atribútov, napríklad rasy, etnického pôvodu, pohlavia, veku, sexuálnej orientácie, viery alebo zdravotného stavu. Nenávistné prejavy sú v rozpore so základnými hodnotami demokratickej spoločnosti a štát im preto môže zákonne zabrániť alebo ich potrestať.
Prečítajte si viac o nenávistných prejavoch.
Sloboda médií
Prístup k informáciám
Sloboda prejavu sa vzťahuje aj na možnosť slobodne zdieľať a prijímať akékoľvek informácie, ktoré by vás mohli zaujímať. Napríklad čítaním konkrétnych novín alebo webových stránok, počúvaním rozhlasového programu alebo sledovaním televíznej stanice. Patrí sem aj právo občana na prístup k verejným informáciám a za určitých podmienok k neverejným informáciám, ktoré majú k dispozícii štátne inštitúcie.
Prečítajte si viac o prístupe k informáciám.
Zdroje
Article 10
26. apríla 1979
10. januára 2013
19. apríla 2001
11. marca 2003
11. marca 2003