Diskriminácia je zakázaná zákonom vo všetkých legálnych pracovnoprávnych vzťahoch, bez ohľadu na to, či ide o zamestnanie štátnou alebo verejnou inštitúciou alebo súkromným zamestnávateľom.

Pracovnoprávne vzťahy na zahrňujú prístup k zamestnaniu (vrátane pracovných inzerátov a náborov), skúšobnej doby, pracovných podmienok (funkčný postup, vzdelávanie a výcvik), odmeňovanie a prepúšťanie. Diskriminácia je zakázaná vo všetkých uvedených vzťahoch. Diskriminácia je zakázaná vo vzťahu k zamestnaným aj samostatne zárobkovo činným osobám.

Zákaz diskriminácii v zamestnaní sa vzťahuje na verejné aj súkromné inštitúcie, subjekty a jednotlivcov. V štátnej službe, štátnej službe colníkov a profesionálnych vojakov, v špeciálnych službách v rámci rezortu vnútra (napríklad príslušníkov policajného zboru, či hasičského a záchranného zboru) všade platí zákaz diskriminácie. 

Na Slovensku Zákonník práce explicitne zakazuje diskrimináciu v zamestnaní z dôvodu pohlavia, náboženského vyznania alebo viery, rasy, príslušnosti k národnostnej menšine alebo etnickej skupine, farby pleti, genetických vlastností, zdravotného postihnutia, veku, sexuálnej orientácie, manželského alebo rodinného stavu, jazyka, politického alebo iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, majetku, rodu, alebo iného postavenia alebo z dôvodu oznámenia kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti.

Antidiskriminačný zákon zakazuje akúkoľvek diskrimináciu na základe všetkých zákonom chránených dôvodov v pracovnoprávnych vzťahoch a obdobných právnych vzťahoch a v právnych vzťahoch s nimi súvisiacich. Zásada rovnakého zaobchádzania sa uplatňuje len v spojení s právami osôb ustanovenými osobitnými zákonmi najmä v oblastiach:

  • prístupu k zamestnaniu, povolaniu, inej zárobkovej činnosti alebo funkcii (ďalej len „zamestnanie“) vrátane požiadaviek pri prijímaní do zamestnania a podmienok a spôsobu uskutočňovania výberu do zamestnania
  • výkonu zamestnania a podmienok výkonu práce v zamestnaní vrátane odmeňovania, funkčného postupu v zamestnaní a prepúšťania
  • prístupu k odbornému vzdelávaniu, ďalšiemu odbornému vzdelávaniu a účasti na programoch aktívnych opatrení na trhu práce vrátane prístupu k poradenstvu pre výber zamestnania a zmenu zamestnania
  • členstva a pôsobenia v organizácii zamestnancov, organizácii zamestnávateľov a v organizáciách združujúcich osoby určitých profesií vrátane poskytovania výhod, ktoré tieto organizácie svojim členom poskytujú

Existujú však určité výnimky, pripúšťajúce rozdielne zaobchádzanie, legitímne odôvodnené povahou vykonávanej činnosti alebo okolnosťami súvisiacimi s (mravným) svedomím a vierou. Tieto výnimky môžu byť uplatnené len v oblasti niektorých druhov povolaní a dovoľujú zamestnávateľovi uprednostniť pri prijímaní do zamestnania určitý typ záujemcov.

Prístup k zamestnaniu a pracovné inzeráty

V zmysle zákazu diskriminácie je nezákonné, ak zamestnávateľ zverejní pracovnú ponuku, ktorá uprednostňuje pri výbere uchádzačov o prácu osoby určitého pohlavia, rasy, národnosti alebo obsahuje iné preferencie na základe chránených dôvodov

príklad Pracovný inzerát, ktorý hľadá mladé a atraktívne čašníčky, alebo odrádzajú osoby staršie ako 50 rokov od uchádzania sa o miesto, sú diskriminačné.

Pracovný pohovor

Zákaz diskriminácie tiež zabraňuje zamestnávateľom uplatňovať rozdielne zaobchádzanie voči uchádzačom o prácu počas celého procesu prijímania do zamestnania. Patria sem všetky jednotlivé kroky súvisiace s prijímacím procesom, ako napríklad preskúmanie žiadostí o zamestnanie, pracovné pohovory, testy atď. 

príklad Zamestnávateľ sa počas pracovného pohovoru nesmie pýtať na otázky súvisiace s tehotenstvom alebo plánovaným rodičovstvom, manželským alebo rodinným stavom, náboženským presvedčením, bezúhonnosťou (okrem prípadov, keď je bezúhonnosť predpokladom na výkon práce podľa špeciálnych zákonov), členstvom v politickej strane alebo odborovej organizácii.

Pracovné podmienky, funkčný postup a odborné vzdelávanie

Zákon zakazuje zamestnávateľom uplatňovať rozdielne zaobchádzanie k zamestnancom pri určovaní ich pracovných podmienok, pri umožňovaní ich kariérneho postupu a pri ich zaraďovaní do programov odborného a ďalšieho vzdelávania a výcviku. 

príklad Oznámenie o tom, že len pracovníci a pracovníčky určitého veku sú oprávnené na kariérny postup alebo zaradenie do programov vzdelávania, je diskriminačné.

Rovnaké odmeňovanie

Máte právo na rovnakú odmenu za rovnakú prácu. Znamená to, že by ste mali dostať rovnakú odmenu ako váš kolega alebo vaša kolegyňa za vykonávanie tej istej alebo veľmi podobnej práce. Táto požiadavka sa vzťahuje aj na práce, ktoré sú síce rozdielne, ale rovnaké alebo porovnateľné v nárokoch kladených na zamestnanú osobu. 

príklad Zamestnanec opačného pohlavia na rovnakom pracovisku, vykonávajúci rovnakú alebo veľmi podobnú prácu, by nemal dostávať výrazne vyššiu mzdu.

Prepúšťanie

Nemali by ste byť prepustený alebo prepustená len z dôvodu príslušnosti k skupine ľudí s určitou národnosťou, pohlavím, vekom, náboženstvom alebo inými osobnými znakmi, ktoré predstavujú zakázané dôvody diskriminácie. 

príklad Zákaz diskriminácie bude porušený, ak je zamestnávateľ nútený prepustiť určitý počet zamestnancov a rozhodne sa, že zamestnanci dosahujúci určitý vek budú prepustení prví. V prípade prepúšťania môže zamestnávateľ zohľadňovať len okolnosti priamo súvisiace s prácou.

K akým zásahom do ľudských práv môže dôjsť?

Zákaz diskriminácie bude porušený, ak zamestnávateľ bude s vami pri prijímaní do zamestnania, pri umožnení kariérneho postupu alebo pri iných pracovnoprávnych vzťahoch zaobchádzať horšie ako s inými zamestnancami len preto, že patríte k skupine ľudí s určitými charakteristikami (vek, pohlavie, národnosť atď.). 

Avšak ak aj patríte k týmto skupinám obyvateľstva, ale ste prepustený z práce z iných dôvodov, napríklad z dôvodu nízkej kvality vašej práce, alebo pretože ste porušili pracovný poriadok, k porušeniu zákazu diskriminácie nedôjde. 

Ako sa domáhať svojich práv

Ak sa domnievate, že ste boli diskriminovaný vaším zamestnávateľom, môžete podať sťažnosť na Národnom inšpektoráte práce, alebo sa môžete obrátiť na všeobecný súd.

Ak sa domnievate, že ste boli diskriminovaný pri výberovom konaní na štátnozamestnanecké miesto alebo pri výkone štátnej služby, môžete podať sťažnosť na nadriadenom orgáne a následne na súde. 

Čítajte viac o tom, ako sa domáhať svojich práv.

Zdroje

Naposledy aktualizované 13/06/2021