Ak sa s nejakou osobou zaobchádza rozdielne ako s inou osobou v porovnateľnej situácii, a to z dôvodu jej veku, môže takéto zaobchádzanie viesť k diskriminácii na základe veku.

Vek je charakteristika vyjadrujúca, že máte určitý počet rokov alebo že je váš vek v určitom vekovom rozmedzí, alebo že ste staršieho alebo mladšieho veku. 

Zákaz diskriminácie môže byť porušený aj vtedy, ak sa určité práva odopierajú osobe a zaobchádza sa s ňou rozdielne (lepšie alebo horšie) ako s inou osobou z dôvodu jej veku. K diskriminácii môže navyše dôjsť rôznymi spôsobmi a nemusí to byť vždy len priamou a zjavnou cestou. Je preto dôležité naučiť sa rozpoznávať rôzne formy diskriminácie.

Zamestnanie

K diskriminácii na základe veku môže dochádzať v rôznych oblastiach života, najčastejšie však k nemu dochádza na pracovisku. Diskriminácia z dôvodu veku je nezákonná v ktorejkoľvek fáze zamestnaneckých vzťahov vrátane uverejňovania pracovných inzerátov, opisov práce, prijímacích pohovorov, najímania na prácu, odmeňovania, prideľovania úloh, hodnotenia pracovného výkonu, odborného vzdelávania, funkčného postupu, prepúšťania zo zamestnania atď. Vyskytuje sa vo všetkých uvedených fázach.

príklad Pracovný inzerát oznamujúci nábor mladých a atraktívnych čašníčok, alebo odradzujúci osoby staršie ako 50 rokov od uchádzania sa o danú pracovnú pozíciu, je diskriminačný. Ak zamestnávateľ neposkytuje odborné vzdelávanie a prípravu na pracovisku pracovníkom či pracovníčkam starším ako 55 rokov, alebo preto, že sú blízko dôchodkového veku, môže to byť kvalifikované ako diskriminácia.

V oblasti zamestnávania však môžu existovať výnimky, keď rozdielne zaobchádzanie z dôvodu veku môže byť objektívne a rozumne zdôvodnené legitímnym cieľom. 

Rôzne výnimky vzťahujúce sa k veku môžu byť uplatnené tiež v oblasti prístupu k tovarom a službám

príklad Pri tvorbe verejných politík na štátnej úrovni je bežnou praxou zakázať prístup k určitým tovarom a službám mladým ľuďom do určitého veku, najčastejšie ide o vekovú hranicu 18 rokov. Napríklad vo väčšine krajín, vrátane Slovenska, mladým ľuďom pod 18 rokov veku je zakázané predávať alkoholické nápoje a tabakové výrobky, alebo navštevovať nočné kluby.

V tejto Príručke sa môžete dozvedieť viac o oblastiach každodenného života, v ktorých najčastejšie dochádza k diskriminácii.

Zdroje

Naposledy aktualizované 28/05/2021