Ak sa s nejakou osobou zaobchádza rozdielne ako s inou osobou v porovnateľnej situácii, a to z dôvodu jej zdravotného postihnutia, môže takéto zaobchádzanie viesť k diskriminácii na základe zdravotného postihnutia.

Čo je diskriminácia z dôvodu zdravotného postihnutia?

Za osoby so zdravotným postihnutím považujeme osoby, ktoré majú dlhotrvajúce telesné, mentálne, intelektuálne alebo zmyslové znevýhodnenia (napríklad v dôsledku liečiteľných alebo neliečiteľných chorôb), ktoré v dôsledku súhry s inými prekážkami môžu v dlhodobom výhľade brániť plnej a efektívnej participácii týchto osôb na živote spoločnosti na rovnakom základe s inými osobami.

Zákaz diskriminácie môže byť porušený aj vtedy, ak sa určité práva odopierajú osobe a zaobchádza sa s ňou rozdielne (lepšie alebo horšie) ako s inou osobou nielen na základe skutočných dôvodov, ale aj na základe mylnej domnienky. K diskriminácii môže navyše dôjsť rôznymi spôsobmi a nemusí to byť vždy len priamou a zjavnou cestou. Je preto dôležité naučiť sa rozpoznávať rôzne formy diskriminácie.  

K diskriminácii z dôvodu zdravotného postihnutia môže dochádzať v spojení s takmer všetkými občianskymi a politickými právami, napríklad pri výkone volebného práva, práva prijímať a rozširovať informácie, slobody pohybu, práva na vzdelávanie atď. Bežnými oblasťami možnej diskriminácie sú ďalej zamestnanecké vzťahyprístup k tovarom a službám

Podľa Ústavy Slovenskej republiky zdravotne postihnuté osoby majú právo na zvýšenú ochranu zdravia pri práci a osobitné pracovné podmienky, rovnako majú právo na osobitnú ochranu v pracovných vzťahoch a na pomoc pri príprave na povolanie.

Zamestnanie

Podľa práva ľudských práv je zakázaná diskriminácia vo vzťahu ku ktorémukoľvek aspektu zamestnaneckých a pracovnoprávnych vzťahov, vrátane prijímania do zamestnania, prepúšťania, odmeňovania, zadávania úloh, funkčného postupu, odborného vzdelávania a prípravy či akýchkoľvek iných okolností či podmienok výkonu práce.

príklad K diskriminácii z dôvodu zdravotného postihnutia môže dôjsť v prípadoch, keď zamestnávateľ odmietne zamestnať osobu na vozíku pod zámienkou, že ostatní zamestnanci si neželajú vidieť na pracovisku osobu na vozíku.

V oblasti zamestnávania však môžu existovať výnimky, keď rozdielne zaobchádzanie z dôvodu zdravotného postihnutia môže byť objektívne a rozumne zdôvodnené legitímnym cieľom. 

príklad Pri výkone určitých povolaní sa môžu vyžadovať určité fyzické predpoklady, napríklad pri práci na stavbe. Také práce nemôžu byť vykonávané pracovníkom na vozíčku.

Existujú však určité situácie, keď je zamestnávateľ povinný prijať určité opatrenia, ktoré uľahčia osobám so zdravotným postihnutím prístup k zamestnaniu alebo výkon určitej činnosti v zamestnaní. (V angličtine sa to nazýva reasonable accommodation, čiže primerané prispôsobenie pracovných podmienok.)

Prístup k tovarom a službám

Diskriminácia výlučne z dôvodu zdravotného postihnutia je zakázaná tiež v oblasti prístupu k tovarom a službám, bez ohľadu na to, či sú poskytované verejným alebo súkromným poskytovateľom. Navyše, v záujme uľahčenia prístupu k službám musia byť pre zdravotne postihnutých uplatnené primerané opatrenia (reasonable accommodation). Niektoré požiadavky platia aj pre súkromný sektor. Napríklad požiadavka prístupu osôb so zdravotným postihnutím musí byť zohľadnená pri stavbe nových budov. 

Existujú však samozrejme situácie, keď je objektívne zdôvodniteľné odopretie niektorých služieb pre zdravotne postihnutých v záujme ochrany iných legitímnych záujmov, napríklad bezpečnosti osôb a majetku. 

príklad K diskriminácii dochádza, ak sa zrakovo postihnutej osobe odmietne vstup do baru pod predstavou, že môže byť na ťarchu ostatným zákazníkom. Na druhej strane, v záujme bezpečnosti je oprávnené odmietnuť prijať slepú osobu do autoškoly.

V tejto Príručke sa môžete dozvedieť viac o oblastiach každodenného života, v ktorých najčastejšie dochádza k diskriminácii.

Zdroje

Naposledy aktualizované 28/05/2021