Nesmiete byť diskriminovaní v prístupe k bývaniu, bez ohľadu na to, či je bývanie poskytované štátom, samosprávou alebo súkromným podnikateľským subjektom.

Diskriminácia v prístupe k štátnemu alebo komunálnemu bývaniu je na Slovensku zakázaná na základe všetkých dôvodov obsiahnutých v antidiskriminačnom zákone. 

dôležité Prenajímatelia súkromného bývania sú viazaní zákazom diskriminácie iba vtedy, ak sú poskytovatelia služieb (ak je to súčasťou ich podnikania) a ak sa nich vzťahujú príslušné ustanovenia zákona na ochranu spotrebiteľa. Napríklad, ak prenajímajú bytové priestory na podnikateľskom základe. 

Diskrimináciou pri poskytovaní prístupu k bývaniu môže byť prípad, ak poskytovateľ odmietne prenajať dom alebo byt len z dôvodu vašej príslušnosti k skupine osôb s určitými charakteristikami, alebo má z tohto dôvodu voči vám znevažujúce alebo urážlivé poznámky, alebo vám ponúkne menej výhodné zmluvné podmienky. 

príklad K diskriminácii môže dôjsť, ak vám prenajímateľ odmietne prenajať byt len preto, že máte tmavšiu pleť, alebo patríte k niektorej sexuálnej minorite, napríklad ste gej.

Rozdielne zaobchádzanie pri výbere nájomníkov a nájomníčok je dovolené, ak prenajímate byt alebo izbu ako súkromná osoba, ktorá nevykonáva podnikateľskú činnosť. 

príklad Nebude považované za diskrimináciu, ak staršia pani prenajme izbu vo svojom dome alebo byte študentke, pretože v prítomnosti ženy sa cíti komfortnejšie.

Na Slovensku antidiskriminačný zákon zakazuje diskrimináciu na základe všetkých chránených zákonných dôvodov (len) v spojení s osobitnými zákonmi, ktoré upravujú oblasť prístupu k tovarom a službám, vrátane bývania. Zároveň sa tento zákaz vzťahuje na služby poskytované verejnosti právnickými subjektmi a fyzickými osobami – nepodnikateľmi.

K akým porušeniam ľudským práv môže dôjsť?

Zákaz diskriminácie bude porušený, ak vám bude odmietnuté poskytnutie bývania alebo vám budú ponúknuté menej výhodné zmluvné podmienky len z dôvodu vašich určitých charakteristík, ktoré sú uznané ako zákonné dôvody ochrany pred diskrimináciou, ako napríklad vek, náboženstvo alebo rasa.

Vyššie citované ustanovenie o posudzovaní diskriminácie v prístupe k bývaniu len v spojení s osobitnými zákonmi môže spôsobovať určité problémy v prípadoch, keď je právo na bývanie upravené inými typmi všeobecne záväzných právnych predpisov, napríklad ministerskými vyhláškami, alebo všeobecne záväznými nariadeniami obcí či samosprávnych krajov. Ústava Slovenskej republiky nezakotvuje právo na bývanie ako také, zaručuje len nedotknuteľnosť obydlia a právo na zachovanie a ochranu svojej dôstojnosti. Slovenská republika si tiež uplatnila výhradu k uplatňovaniu ustanovenia o práve na bývanie revidovanej Európskej sociálnej charty. 

Bývanie rómskych obyvateľov – špeciálna výzva pre Slovensko 

Vo všeobecnosti je na Slovensku dlhodobý problém s bývaním niektorých rómskych komunít. Na jednej strane mnohé z nich si môžu dovoliť len bývanie nízkej kvality, na druhej strane ich obydlia sú spravidla segregované od obce, s podstatne nižšou úrovňou infraštruktúry a služieb. Mnohé obydlia sú „ilegálne“, t. j. sú postavené na nevysporiadaných pozemkoch. V prípade núteného vysťahovania nie je stanovená povinnosť štátu alebo samosprávy poskytnúť obyvateľom týchto „ilegálnych“ príbytkov náhradné bývanie. V roku 2014 nariadili starostovia dvoch obcí zbúranie ilegálnych osád, pričom sa odvolali na zákon o likvidácii odpadov. Takýto postup bol napadnutý verejnou ochrankyňou práv, ktorá konštatovala porušenie základných ľudských práv dotknutých obyvateľov. Podobná prax bola následne zastavená. 

Prípady súvisiace s pandémiou COVID – 19 

Ďalšou pálčivou záležitosťou je oblasť práva na adekvátne bývanie pre obyvateľov bez domova alebo ľudí v rôznych krízových situáciách, napríklad obetí domáceho násilia alebo ľudí čeliacich exekúcii. 

Na Slovensku nie je v platnosti moratórium na nútené vysťahovanie počas zimného obdobia. V kontexte opatrení prijatých v súvislosti s pandémiou COVID – 19 umožnil zákon odloženie exekúcií o 6 mesiacov, ak by exekúcia mohla mať závažné negatívne dôsledky na obyvateľov. Uvedené ustanovenie sa však vzťahovalo len na exekúcie nariadené po 12. marci 2020. Ďalej, poskytovatelia bývania mali zakázané ukončiť kontrakty s nájomníkmi z dôvodu meškania platieb v období od 1. apríla do 30. júna 2020, spôsobených dopadmi pandémie. Zákaz bol platný do 31. decembra 2020.

Ako sa domáhať svojich práv

Ak sa domnievate, že ste boli diskriminovaný alebo diskriminovaná súkromným poskytovateľom bývania, môžete sa obrátiť na všeobecný súd v občianskoprávnom konaní.

Ak sa domnievate, že ste boli diskriminovaný alebo diskriminovaná orgánom verejnej moci, môžete podať sťažnosť na nadriadený orgán a následne sa môžete obrátiť na súd.  

Čítajte viac o tom, ako sa domáhať svojich práv.

Zdroje

Naposledy aktualizované 13/06/2021