Môžu sa vyskytnúť situácie, keď je prípustné zamestnať osobu s presne stanovenými osobnými charakteristikami, alebo je prípustné takúto osobu uprednostniť pri poskytovaní tovarov a služieb, vrátane bývania. Ak na to existujú rozumné dôvody, nebude sa považovať za diskrimináciu, ak sa v takýchto situáciách uprednostní osoba konkrétneho pohlavia alebo etnického pôvodu ap.

Nevyhnutné požiadavky

Môžu sa vyskytnúť situácie, kedy si povaha príslušnej práce alebo poskytovanie určitého tovaru či určitej služby vyžaduje, aby  zamestnanec alebo klient disponovali preferovanou osobnou charakteristikou. V takom prípade je však potrebné, aby zamestnávateľ alebo poskytovateľ služby preukázali, že v danej situácii skutočne potrebujú zamestnať práve muža alebo naopak, ženu, či osobu určitého veku alebo etnicity. Táto požiadavka sa nazýva požiadavkou skutočnej potreby (genuine requirement) a ak existujú pre ňu dobré dôvody, nepovažuje sa za diskriminačnú.  

príklad Ak majiteľ či majiteľka čínskej reštaurácie chcú ukázať, že reštaurácia je autentická, môže to byť oprávnený dôvod pre najímanie osôb čínskeho pôvodu za kuchárov a kuchárky alebo za čašníkov a čašníčky. Je tiež opodstatnené, aby v útulku pre ženy – obete domáceho násilia boli tiež zamestnané prevažne ženy, ak klientky predtým trpeli v dôsledku zaobchádzania svojich mužských partnerov. Pri naštudovaní divadelného predstavenia môže režisér pre jednotlivé roly tiež uprednostniť postavy určitého veku.

Dostatočné dôvody

Zamestnávateľ alebo poskytovateľ služby musia uviesť dostatočné dôvody, prečo požadujú na určitú pracovnú pozíciu osobu s určitými vybranými charakteristikami. V opačnom prípade môže dôjsť k porušeniu zásady rovného zaobchádzania. Aby takéto dôvody zodpovedali kritériu proporcionality, musia byť uvedené osobitne pre každú takú pozíciu.

príklad Zamestnávateľ nemôže argumentovať, že jeho alebo jej zákazníci či zákazníčky majú rasistické názory, a preto nebude zamestnávať osoby s tmavou pleťou. Ďalej, majiteľ čínskej reštaurácie síce môže argumentovať, že v záujme autenticity svojej reštaurácie chce do kuchyne a na obsluhu zákazníkov a zákazníčok najímať osoby čínskeho pôvodu, avšak tento argument už nemusí platiť v prípade zamestnávania účtovníkov či účtovníčok.

Čítajte viac o diskriminácii v zamestnaní alebo v prístupe k tovarom a službám, vrátane bývania

Slovenský zákon stanovuje, že „diskriminácia nie je také rozdielne zaobchádzanie, ktoré je odôvodnené povahou činností vykonávaných v zamestnaní alebo okolnosťami, za ktorých sa tieto činnosti vykonávajú, ak tento dôvod tvorí skutočnú a rozhodujúcu požiadavku na zamestnanie pod podmienkou, že cieľ je legitímny a požiadavka primeraná“. Neexistuje však judikatúra poskytujúca autoritatívny výklad tohto ustanovenia, najmä čo sa týka jeho vzťahu k jednotlivým zákonným dôvodom ochrany pred diskrimináciou.

Zdroje

Naposledy aktualizované 30/05/2021