Ak sa s nejakou osobou zaobchádza rozdielne ako s inou osobou v porovnateľnej situácii, a to z dôvodu jej rasy alebo etnicity, môže takéto zaobchádzanie viesť k diskriminácii na základe rasového alebo etnického pôvodu.

Čo je rasová diskriminácia?

Rasový alebo etnický pôvod poukazuje na ľudí, ktorí sú definovaní rasou, farbou pleti (tmavšia alebo svetlejšia pleť), rodinným pôvodom, národnou alebo etnickou príslušnosťou.  Niekedy môže byť tento pôvod spätý so spoločným zdieľaním histórie, územnou príslušnosťou (regionálnou alebo národnou), osobitnými kultúrnymi charakteristikami ako jazyk alebo náboženstvo, alebo spoločným vedomím príslušnosti k určitej komunite, etnickej majorite alebo minorite, napríklad slovenskej, maďarskej, židovskej, rómskej ap. 

Zákony Slovenskej republiky, odlišne od Smerníc EÚ, rozlišujú medzi diskrimináciou na základe rasy alebo etnického pôvodu a diskrimináciou na základe príslušnosti k národnostnej menšine (národnosti) a národu (ako etnicko-kultúrnemu spoločenstvu. Právny poriadok neobsahuje definíciu rasy alebo etnicity. Avšak v administratívnej praxi je národnosť (niekedy nesprávne prekladaná do angličtinu ako nationality) väčšinou spájaná so skupinou ľudí, hovoriacich osobitným spoločným jazykom, majúcich spoločné vedomie historickej identity a často udržujúcich vzťahy s „materským národom“ v inom štáte. Etnicita je zvyčajne chápaná ako charakteristika, v ktorej dominujú prvky kultúrnych zvykov a sociálne aspekty, niekedy kombinované s „rasou“ (farbou pleti), ako napríklad v prípade Rómov alebo nových, migrujúcich menšín. 

Rasový alebo etnický pôvod alebo príslušnosť k národnostnej menšine alebo etnickému národu sú odlišné kategórie ako štátna príslušnosť (po anglicky spravidla označovaná ako nationality). Štátna príslušnosť je právna väzba osoby k danému štátu, v ktorom má občianstvo a spravidla aj trvalý pobyt. Rozdielne zaobchádzanie na základe štátnej príslušnosti (občianstva) je v mnohých situáciách dovolené. Napríklad k tomu, aby ste boli zvolení za poslanca alebo poslankyňu parlamentu, alebo aby ste mohli zastávať funkcie v štátnej službe, musíte mať zodpovedajúcu štátnu príslušnosť. Ale v niektorých situáciách je diskriminácia na základe štátnej príslušnosti tiež zakázaná. Napríklad v prístupe k určitým občianskym, hospodárskym alebo sociálnym právam. Rozdielne zaobchádzanie na základe štátnej príslušnosti (alebo v prípade, ak ste bez štátnej príslušnosti) môže viesť k nepriamej diskriminácii na základe rasového alebo etnického pôvodu alebo na základe náboženského vyznania alebo viery

Kedy môže dochádzať k diskriminácii na základe rasy?

Zákaz diskriminácie môže byť porušený, ak sa nejakej osobe upierajú niektoré práva a ak sa s ňou zaobchádza lepšie alebo horšie ako s inou osobou, a to z dôvodu jej rasového alebo etnického pôvodu. K diskriminácii môže navyše dôjsť rôznymi spôsobmi a nemusí to byť vždy len priamou a zjavnou cestou. Je preto dôležité naučiť sa rozpoznávať rôzne formy diskriminácie.  

K diskriminácii na základe rasy alebo etnicity môže dochádzať v rôznych oblastiach života ako napríklad v zamestnaní, vzdelávaní, prístupe k tovarom a službám, vrátane bývania. 

príkladK rasovej diskriminácii dochádza, ak je osobe odmietnuté zamestnanie, prenájom bytu alebo vstup do nočného klubu z dôvodu jej farby pleti. Napríklad, ak osoba nie je vpustená do baru len preto, že je rómskeho alebo vietnamského pôvodu alebo má tmavú pleť.  

príklad V kontexte vzdelávania k diskriminácii dochádza v prípadoch, keď je uchádzačovi alebo uchádzačke o štúdium odmietnutý zápis do súkromnej školy len z dôvodu jeho alebo jej etnického pôvodu, pretože riaditeľ alebo zriaďovateľ sa domnieva, že rodičia ostatných študentov a študentiek by namietali proti prítomnosti danej osoby na vyučovaní. Je tiež diskriminačné zaraďovať žiakov a žiačky do špeciálnych tried, len na základe ich etnicity. Týka sa to napríklad detí rómskeho pôvodu.

K diskriminácii nedochádza ak k rozdielnemu zaobchádzaniu existujú dostatočné a opodstatnené dôvody.  

príklad Osoba čínskeho pôvodu je vybraná firmou na pracovnú misiu do Číny, pretože pozná lepšie tamojšie obchodné vzťahy. Alebo príslušník maďarskej menšiny (za predpokladu, že hovorí po maďarsky) je najatý za čašníka do reštaurácie na južnom Slovensku v záujme skvalitnenia služieb pre klientelu v regióne husto obývanom etnickými Maďarmi, ale tiež z dôvodu obsluhy návštevníkov zo susedného Maďarska.

V tejto Príručke sa môžete dozvedieť viac o oblastiach každodenného života, v ktorých najčastejšie dochádza k diskriminácii.

Zdroje

Naposledy aktualizované 28/05/2021