O odškodnenie za porušenie vášho práva na spravodlivý súdny proces sa môžete pokúsiť, iba ak ste sa pokúsili zabrániť alebo napraviť toto porušenie počas súdneho konania, kde to bolo možné.
Možnosť získania kompenzácie závisí hlavne od závažnosti porušenia vašich práv.
príklad Ak sa v konaní vyskytnú prieťahy, ktoré sa odstránia na základe vašej sťažnosti predsedovi daného súdu, obvykle sa neposkytuje žiadna náhrada. Ak však dôjde k výrazným prieťahom, ktoré sú potvrdené rozhodnutím ústavného súdu na základe vašej ústavnej sťažnosti, môže tento súd priznať finančnú náhradu.
Ak ste toho názoru, že nedošlo k náprave porušenia vášho práva na spravodlivý súdny proces, na získanie kompenzácie za toto porušenie bude potrebné:
- mať potvrdené, že došlo k porušeniu vašich práv
- požiadať o kompenzáciu
Existuje niekoľko spôsobov, ktorými je možné určiť, či došlo k porušeniu vášho práva na spravodlivý súdny proces a požadovať odškodnenie:
1. Aktívne využívanie opravných prostriedkov
Zásah do práva na spravodlivý súdny proces sa musíte pokúsiť napraviť vhodným prostriedkom nápravy v trestnom konaní - sťažnosťou, odvolaním alebo dovolaním. Právne dôvody, ktorými môžu byť odôvodnené takéto podania, stanovuje Trestný poriadok a týkajú sa presne takýchto zásahov do vašich práv. Ak súd druhej inštancie potvrdí, že postup súdu prvej inštancie alebo jeho rozsudok bol nezákonný, je možné požadovať náhradu škody spôsobenej takýmto rozsudkom alebo konaním súdu nižšej inštancie alebo dokonca orgánov činných v trestnom konaní.
Ak ste boli obvinený, no neskôr bolo vyšetrovanie voči vám zastavené, môžete požadovať náhradu škody, ktorá vám bola spôsobená v súkromnom alebo pracovnom živote na základe obvinení, ktoré neboli preukázané v trestnom konaní, a to bez ohľadu na zákonnosť rozsudku alebo konania súdu nižšej inštancie alebo orgánov činných v trestnom konaní.
2. Ústavný súd
Môže sa stať, že odvolací alebo dovolací súd nezistia porušenie práva na spravodlivý súdny proces. V takom prípade je potrebné domáhať sa nápravy na ústavnom súde. Ak tento súd identifikuje porušenie vašich práv, v zásade prizná aj finančnú kompenzáciu.
3. Inštitúcie na ochranu ľudských práv
Môžete sa tiež obrátiť na špeciálne inštitúcie na ochranu ľudských práv, ktoré sa venujú posúdeniu toho či došlo k porušeniu ľudských práv.
Na vnútroštátnej úrovni sa môžete obrátiť na ombudsmana alebo v určitých prípadoch aj na už spomínaný ústavný súd.
Na medzinárodnej úrovni sa môžete obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva alebo na Výbor OSN pre ľudské práva.
dôležité Každá z národných a medzinárodných inštitúcií pre ľudské práva má špecifické funkcie a právomoci. Prečítajte si viac o inštitúciách na ochranu ľudských práv a zistite, čo môžu vo vašej situácii urobiť.
Ak odvolací, dovolací alebo ústavný súd zistí porušenie vašich práv, môžete požiadať o náhradu škody.
1. Všeobecný civilný súd
V prvom prípade musíte podať žiadosť o náhradu škody. Súd náhradu škody priamo neprizná. Najprv musíte svoj nárok na náhradu škody prerokovať s ministerstvom spravodlivosti. Ak ministerstvo nesúhlasí s požadovanou náhradou škody v rámci predbežného prerokovania, musíte svoj nárok predložiť všeobecnému civilnému súdu.
Musíte vysvetliť všetky príslušné skutočnosti, označiť práva, ktoré boli podľa vášho názoru porušené a uviesť, ako došlo k porušeniu. Žiadosť o náhradu škody môže zahŕňať tak majetkovú škodu, ako aj nemajetkovú (morálnu) škodu.
2. Ústavný súd
V druhom prípade, ak ste podali ústavnú sťažnosť, môžete požiadať o finančnú kompenzáciu priamo ústavný súd.
3. Ostatné inštitúcie
Nie každá inštitúcia, ktorá môže preukázať porušenie vašich práv, môže tiež priznať náhradu škody. Orgánmi, ktoré môžu priznať náhradu škody, sú všeobecné civilné súdy, ústavný súd a Európsky súd pre ľudské práva. Výbor pre ľudské práva môže náhradu škody iba odporučiť.
Ombudsman môže tiež len odporučiť verejným orgánom, aby poskytli náhradu škody.