Existujú situácie, keď zamestnávateľ alebo vzdelávacia inštitúcia môžu trvať na zamestnávaní alebo prijímaní na štúdium osôb, ktoré vyznávajú určité náboženstvo alebo vieru, stotožňujúc sa tak s „duchom“ organizácie alebo inštitúcie, s jej étosom.

Môžu nastať situácie, keď povaha určitej špecifickej pracovnej pozície si vyžaduje zamestnanie osoby s daným náboženským vyznaním. V takom prípade môže zamestnávateľ takú osobu vybrať alebo uprednostniť. Vzťahuje sa to aj na súkromné vzdelávacie ustanovizne (zriadené cirkvou), v ktorých je príslušné vierovyznanie integrálnou súčasťou vzdelávacieho procesu. Takáto škola potom môže vyberať na štúdium uchádzačov a uchádzačky vyznávajúcich danú vieru. 

V týchto výnimočných prípadoch uprednostnenie zamestnania alebo prijatia na štúdium osôb vyznávajúcich určitú vieru nebude považované za diskriminačné.

Na Slovensku však výnimka vzťahujúca sa na étos v oblasti vzdelávania platí len pre zamestnancov vzdelávacej inštitúcie, nie však pre uchádzačov a uchádzačky o štúdium.

Slovenský antidiskriminačný zákon pripúšťa pre zamestnávateľov výnimku na základe étosu spojeného s náboženstvom alebo vierou. Interná autonómia cirkví a náboženských komunít – popri individuálnej slobode vyznania – je zakotvená v ústave. Podľa Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou, výsada vyberať a schvaľovať vyučujúcich náboženskej výchovy (ktorá je povinne voliteľným predmetom alternujúcim s etickou výchovou vo všetkých školách) prináleží cirkvám aj v štátnych školách. Zákon o štátnej správe v školstve a školskej samospráve explicitne definuje výnimky zo všeobecných nariadení vzťahujúce sa na školy zriadené cirkvami. Jednako, vnútorné predpisy cirkví nesmú byť v rozpore so všeobecne platnými zákonnými normami (napríklad  s Ústavou SR, s antidiskriminačným zákonom či so zákonníkom práce).

Dostatočné dôvody

V záujme uplatnenia uvedenej výnimky sú zamestnávateľ alebo vzdelávacia inštitúcia povinní preukázať, že uchádzač musí pre výkon príslušného povolania skutočne zdieľať étos alebo základné hodnotové princípy danej inštitúcie. Znamená to, že musia preukázať, že požiadavka sa uplatňuje v záujme súladu so základnými doktrínami a princípmi daného náboženstva alebo vierovyznania, v záujme vyvarovania sa konfliktu so silne zdieľanými presvedčeniami značného počtu ľudí vyznávajúcich dané náboženstvo alebo vieru. Konflikt musí byť objektívny. Nepostačuje naznačiť, že osobám pracujúcim pre danú organizáciu sa proste nepáčia ľudia vyznávajúci iné náboženstvo či majúci iné presvedčenie.

Dôvod výberu osoby určitého náboženstva alebo určitého presvedčenia musí byť vymedzený vždy špecificky vo vzťahu ku konkrétnej pracovnej pozícii, na ktorú sa výber uskutočňuje. 

príklad Katolícka cirkev môže legitímne stanoviť podmienku pre nového farára, aby bol katolíkom a nebol ženatý. Rovnaká požiadavka by však už nebola opodstatnená v prípade zabezpečenia upratovačských služieb, ak by sa výber uchádzačov obmedzil výhradne na mužov.

Čítajte viac o diskriminácii v zamestnaní alebo vo vzdelávaní a o diskriminácii na základe náboženstva alebo viery.

Zdroje

Naposledy aktualizované 13/06/2021