Nesmiete byť diskriminovaný či diskriminovaná vzdelávacími inštitúciami, napríklad školami a univerzitami, bez ohľadu na to, či sú zriadené štátom, samosprávnymi orgánmi (samosprávnym krajom alebo obcou), alebo súkromným subjektom.

Nesmie vám byť odopretý prístup k vzdelávaniu alebo nesmie byť voči vám uplatnené rozdielne zaobchádzanie ako voči iným žiakom alebo študentom na základe chránených dôvodov diskriminácie. Zákaz diskriminácie chráni všetkých aktuálnych aj budúcich žiakov a študentov vo všetkých štátnych, samosprávnych alebo súkromných vzdelávacích inštitúciách. Vzťahuje sa to aj na škôlky, základné a stredné školy, ako aj vysoké školy a univerzity.  Slovenský právny poriadok explicitne zakazuje diskrimináciu vo vzdelávaní na základe všetkých chránených dôvodov menovaných v antidiskriminačnom zákone. Zároveň zákon stanovuje, že vzdelanie získané vo všetkých školách je rovnocenné, bez ohľadu na ich zriaďovateľa.

Diskriminácia vo vzdelávaní môže zahŕňať prípady, keď niekoho uprednostnia pred vami len z dôvodu vašich určitých osobných charakteristík. Tiež k nej môže dôjsť, ak s vami zaobchádzajú počas vzdelávacieho procesu horšie, menej priaznivo len preto, že patríte k určitej rase, etnicite, máte určitú národnosť, náboženské vyznanie alebo  iné charakteristiky, ktoré sú chránenými dôvodmi rovného zaobchádzania.

príklad Vysoká škola alebo univerzita nesmie odmietnuť vašu prihlášku na kurz starostlivosti o dieťa len z dôvodu, že ste muž a považuje sa za nevhodné, aby muži vykonávali sociálnu prácu s deťmi. Podobne, škola nesmie odmietnuť zapísať dieťa, alebo ho preradiť do nižšieho ročníka len preto, že dieťa má rómsku etnicitu.

dôležité Vzdelávacie inštitúcie môžu samozrejme podmieniť prijatie na štúdium absolvovaním špeciálneho testu alebo inej formy prijímacej skúšky. Ak je vaša prihláška odmietnutá, pretože iní uchádzači o štúdium v príslušnej inštitúcii boli úspešnejší pri splnení meritórnych požiadaviek, nepovažuje sa to za diskrimináciu voči vám, aj keď patríte k určitej etnicite alebo národnosti alebo máte iné osobné charakteristiky.

V niektorých prípadoch a v niektorých krajinách však vzdelávacie inštitúcie zriadené súkromnými osobami alebo cirkvami a náboženskými spoločnosťami môžu stanoviť určité preferenčné kritériá pre prijímanie uchádzačov a uchádzačiek o štúdium s poukazom na „duch“ (v angličtine ethos) inštitúcie. Na Slovensku sa takáto výnimka vzťahuje len na inštitúcie zriadené cirkvami a len vo vzťahu k zamestnávaniu či iným činnostiam vykonávaných pre tieto inštitúcie. Uprednostňovanie na základe náboženstva alebo viery vo vzťahu k uchádzačom a uchádzačkám o štúdium nie je prípustné. 

Zákon tiež dovoľuje zriaďovanie škôl alebo tried pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami – môže ísť buď o deti s osobitným nadaním, alebo o deti  s telesným alebo mentálnym znevýhodnením.

K akým porušeniam ľudských práv môže dôjsť?

K porušeniu zákazu diskriminácie môže dôjsť, ak vy alebo vaše dieťa nie ste prijatí do školy alebo inej vzdelávacej inštitúcie alebo sa s vami v rámci vzdelávacieho procesu zaobchádza menej priaznivo ako s inými žiakmi a študentmi len z dôvodu vášho veku, rasy, etnicity alebo inej charakteristiky, ktorá je zakázaným dôvodom diskriminácie.

Napríklad existencia škôl pre deti so špeciálnymi vzdelávacími potrebami by nemala viesť k segregácii žiakov a žiačok, ktoré tieto školy navštevujú, všeobecný princíp rovného zaobchádzania a rovného prístupu k vzdelávaniu sa vzťahuje aj na ne. Napriek tomu, percentuálny podiel detí umiestňovaných do týchto zariadení je trikrát až štyrikrát vyššia ako priemer EÚ, čo je skutočnosť, ktorá môže poukazovať na niektoré štrukturálne problémy ako aj nedostatky pri tvorbe a praktickej realizácii verejných politík. 

Ak vy alebo vaše dieťa nemáte prístup k určitému špeciálnemu typu vzdelávania, môže to tiež predstavovať porušenie vášho práva na vzdelanie.

Ako sa domáhať svojich práv

Ak sa domnievate, že ste boli diskriminovaní súkromnou vzdelávacou inštitúciou, môžete sa obrátiť so sťažnosťou na zriaďovateľa školy, na Štátnu školskú inšpekciu alebo na všeobecný súd.

Ak sa domnievate, že ste boli diskriminovaní verejnou vzdelávacou inštitúciou, môžete sa obrátiť na nadriadený orgán, čo v prípade rozličných škôl môže byť rôzna inštitúcia, môžete sa tiež obrátiť na Štátnu školskú inšpekciu, na ministerstvo školstva a následne na správny súd

Čítajte viac o tom, ako sa domáhať svojich práv.

Zdroje

Naposledy aktualizované 30/05/2021