Niektoré skupiny odsúdených musia byť izolované od ostatných. Robí sa to preto, aby sa zaistila bezpečnosť tých, ktorí sú považovaní za zraniteľnejších.

Zaradenie do týchto skupín môže závisieť od charakteristík osoby, ako je vek, pohlavie, rod alebo osobné okolnosti danej osoby, napríklad trestný čin, ktorý spáchala, jej náboženské presvedčenie, národnosť, režim výkonu trestu atď.

Skupiny, ktoré musia byť umiestňované oddelene

Slovenský právny poriadok uvádza skupiny odsúdených, ktoré musia byť umiestnené izolovane od seba:

  • muži a ženy
  • mladiství a dospelí
  • odsúdení podľa stupňa stráženia (minimálna, stredná alebo maximálna úroveň zabezpečenia)
  • odsúdení zaradení do určitej vnútornej diferenciačnej skupiny v rámci ústavu na základe psychologického vyšetrenia, správania osoby, postojov k plneniu povinností

Ak vás vo výnimočných prípadoch premiestnia do nemocnice, môžete sa stretnúť s inými skupinami odsúdených. 

dôležité Obvinení vo väzbe a odsúdení sú umiestnení v oddelených ústavoch. Kým prvá skupina je umiestnená do ústavov na výkon väzby, druhá skupina je umiestnená do ústavov na výkon trestu odňatia slobody. 

Podľa právnych predpisov Slovenskej republiky musí súd v rozsudku uviesť stupeň stráženia, ktorý sa odsúdenej osobe určuje. Rozlišuje sa minimálny, stredný a maximálny stupeň stráženia podľa závažnosti spáchaného trestného činu a uloženého trestu. Do ústavu s maximálnym stupňom stráženia sa umiestňujú osoby odsúdené na doživotný trest odňatia slobody a osoby, ktoré spáchali obzvlášť závažný zločin s minimálnou trestnou sadzbou 15 rokov. Vyšší stupeň zabezpečenia znamená vyšší rozsah obmedzení pre odsúdeného.

Ďalšie dôvody izolácie

Môžu nastať situácie, keď vám hrozí obťažovanie alebo zlé zaobchádzanie z dôvodu vašej osobnej situácie (napr. národnosť, náboženstvo, spolupráca s príslušníkmi ústavu atď.). V takýchto situáciách musí správa ústavu reagovať na všetky hrozby a v prípade potreby vás premiestniť do inej cely alebo ústavu. 

Ak si správa ústavu nie je vedomá ohrozenia vašej bezpečnosti vzhľadom na vaše osobné pomery, mali by ste na to okamžite upozorniť príslušníkov ústavu. Ak je však ohrozenie vašej bezpečnosti zjavné alebo predvídateľné, správa ústavu musí konať na vašu ochranu aj bez vašej osobitnej žiadosti. 

dôležité Správa ústavu vás nemôže izolovať od ostatných odsúdených len preto, že sa od nich líšite, pokiaľ takáto izolácia nie je skutočne potrebná.

Aké porušenia ľudských práv môžu nastať?

Zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania

Ak nie ste izolovaný od ostatných odsúdených, ktorí môžu vážne ohroziť vašu bezpečnosť, a z tohto dôvodu ste vystavený násiliu, obťažovaniu alebo neustálym hrozbám, môže to viesť k porušeniu zákazu neľudského a ponižujúceho zaobchádzania. 

Nie každý menší konflikt s niektorým z odsúdených sa však bude považovať za ohrozenie vašej bezpečnosti. 

príklad Ak ste boli umiestnený do cely s osobou, ktorá veľa nadáva, s najväčšou pravdepodobnosťou to nebude porušovať vaše práva. Ak však niekoľko mesiacov zažívate slovné obťažovanie a vyhrážanie zo strany ostatných odsúdených, ale správa ústavu na vaše sťažnosti nereaguje, môže to viesť k porušeniu vašich práv, aj keď nedošlo k skutočnému fyzickému násiliu.

Prečítajte si viac o povinnosti vyšetrovať a predchádzať takémuto zaobchádzaniu.

Právo na život

V najzávažnejších situáciách môže zlyhanie pri izolácii osoby od ostatných odsúdených viesť k strate života.

Prečítajte si viac o tom, ako posúdiť, či bolo porušené právo na život.

Ako podať sťažnosť

Ak sa domnievate, že vaše práva boli porušené, mali by ste podať sťažnosť. Prečítajte si viac o tom, ako podať sťažnosť.

Zdroje

Naposledy aktualizované 07/03/2024