Ako sa domáhať svojich práv, ak si myslíte, že vaša sloboda prejavu bola nezákonne obmedzená?

Akékoľvek opatrenia alebo sankcie, ktoré obmedzujú vašu slobodu prejavu, sa môžu prijať jedine v prípade ak: 
  • sú stanovené zákonom;
  • sú nevyhnutné na dosiahnutie legitímneho cieľa: ochrany práv, dobrej povesti, cti alebo dôstojnosti ostatných, bezpečnosti štátu, demokratického práva a poriadku a verejného zdravia;
  • sú proporcionálne.
Ak súd alebo iný verejný orgán vydal rozhodnutie obmedzujúce vašu slobodu prejavu, ktoré sa nezakladá na jednom z kritérií vyššie uvedených, máte k dispozícii niekoľko spôsobov, ako chrániť svoje práva.

Súdne konanie

Štandardne sa proti obmedzeniu slobody prejavu možno brániť žalobou na civilnom súde, prípadne správnou žalobou na správnom súde, ak vašu slobodu obmedzil orgán verejnej moci svojim rozhodnutím, konaním či nekonaním.

Nezákonné obmedzenie vašej slobody prejavu môže súvisieť aj s chybou súdu pri aplikácii zákona. Napríklad pri obmedzení slobody prejavu môže súd pochybiť pri rozlišovaní medzi skutočnosťami a názormi alebo nesprávne posúdiť verejný záujem na informáciách, ktoré ste poskytli.

V takýchto prípadoch sa môžete proti rozhodnutiu súdu prvého stupňa odvolať na súde vyššieho stupňa. Ak súd vyššieho stupňa zamietne vaše odvolanie, môžete podať dovolanie na Najvyššom súde, prípadne ešte ústavnú sťažnosť na Ústavnom súde. Ak vaše podanie zamietol Najvyšší súd a prípadne aj Ústavný súd, môžete sa obrátiť so sťažnosťou na Európsky súd pre ľudské práva.

Ústavná sťažnosť

Proti rozhodnutiu, konaniu alebo opatreniu verejných orgánov môžete podať sťažnosť, ak sa domnievate, že porušuje vaše ľudské práva, pretože je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky alebo záväznou medzinárodnou zmluvou o ľudských právach, napr. Európskym dohovorom o ľudských právach. Súd vašu sťažnosť preskúma, iba ak ste vyčerpali všetky dostupné opravné prostriedky.

Ak bude vaša sťažnosť prijatá, súd rozhodne o tom, či rozhodnutie alebo konanie verejného orgánu, na ktoré sa sťažujete, porušilo vaše ľudské práva. Ak súd dospeje k záveru, že došlo k takémuto porušeniu, môže dané rozhodnutie alebo iný zásah zrušiť.

Ak Ústavný súd vyhovie ústavnej sťažnosti, môže

  • nariadiť inštitúcii, ktorá porušila práva sťažovateľa, aby konala náležitým spôsobom;
  • vrátiť vec na ďalšie konanie;
  • zakázať pokračovanie v porušovaní práv sťažovateľa;
  • nariadiť inštitúcií, ktorá porušila práva sťažovateľa, aby obnovila stav pred ich porušením.

Ak Ústavný súd  vyhovie vašej sťažnosti a vyhlási, že určité rozhodnutie alebo konanie porušilo vaše práva, môže vám za toto porušenie priznať primerané finančné zadosťučinenie. Cieľom nie je nahradiť škodu, ale skôr postihovať verejný organ, ktorý porušil ústavné práva a základné slobody.

Ak Ústavný súd rozhodne o porušení vašej slobody prejavu, môžete uplatniť svoj občianskoprávny nárok na súd všeobecnej jurisdikcie so žiadosťou o náhradu škody. Ak Ústavný súd zamietne vašu sťažnosť, môžete sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva.

Zdroje

Naposledy aktualizované 06/03/2024