Mali by ste mať možnosť nadväzovať a udržiavať kontakty v ústave i mimo neho, zúčastňovať sa na vzdelávacích aktivitách, pracovať a venovať sa aj iným činnostiam. Na to by ste mali byť schopní zostať na jednom mieste dlhší čas.

Dôvody premiestňovania

To neznamená, že nemôžete byť premiestnený do inej cely alebo iného ústavu. Premiestnenie sa môže použiť ako opatrenie na zaistenie vašej bezpečnosti alebo z administratívnych dôvodov súvisiacich s väzenským systémom alebo zmenou režimu výkonu trestu. Malo by sa však uskutočňovať len zo závažných dôvodov a nie často, aby vám znemožnilo usadiť sa na jednom mieste na dlhší čas. 

V niektorých prípadoch môže byť napríklad potrebné a opodstatnené častejšie premiestňovanie do iného ústavu alebo cely:

  • na ochranu pred inými odsúdenými
  • na ochranu ostatných odsúdených pred vami
  • aby sa zabezpečilo, že neporušíte bezpečnostné predpisy ústavu

Aké porušenia ľudských práv môžu nastať?

Zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania

Ak vás premiestňujú z jednej cely do druhej alebo z jedného ústavu do druhého mnohokrát v krátkom čase bez skutočnej potreby a posúdenia, môže to spôsobiť stres z adaptácie na nové prostredie a vystaviť vás novému nebezpečenstvu, najmä ak patríte do skupiny zraniteľných odsúdených. To môže viesť k porušeniu zákazu neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania. Účinok, ktorý takéto premiestnenie zanecháva na vašom fyzickom alebo psychickom stave, by však mal dosiahnuť určitú minimálnu úroveň závažnosti.

Prečítajte si viac o tom, ako posúdiť, či boli vaše práva porušené

Právo na súkromný život 

Opakované zbytočné premiestnenia môžu narušiť bežný každodenný život a vzťahy s ostatnými odsúdenými. Tým môže byť porušené vaše právo na súkromný život.

Ako podať sťažnosť

Ak sa domnievate, že ste premiestnený bezdôvodne alebo že nie ste premiestnený, keď je to potrebné, mali by ste sa sťažovať správe ústavu. Viac informácií o tom, ako podať sťažnosť.

Zdroje

Naposledy aktualizované 25/04/2023