Nenávistné prejavy podporujú nenávisť alebo násilie proti jednotlivcom alebo skupinám na základe istých znakov. Nie sú chránené slobodou prejavu a je možné im zákonným spôsobom predchádzať a trestať ich.

Definícia

Prečítajte si podrobnejšiu definíciu nenávistných prejavov sformulovanej orgánom Rady Európy. Európska komisia proti rasizmu a intolerancii (ECRI), ktorá je osobitným orgánom Rady Európy, definuje nenávistné prejavy vo svojom Všeobecnom odporúčaní č. 15 ako obhajovanie, podpora alebo podnecovanie znevažovania, nenávisti alebo hanobenia osoby alebo skupiny osôb, ako aj akékoľvek obťažovanie, urážanie, vytváranie negatívnych stereotypov, stigmatizácia alebo vyhrážanie sa takejto osobe alebo skupine osôb, ako aj odôvodňovanie všetkých uvedených foriem prejavu „rasou“, farbou pleti, rodinným pôvodom, národnostným alebo etnickým pôvodom, vekom, zdravotným postihnutím, jazykom, náboženstvom alebo vierou, pohlavím, rodom, pohlavnou identitou, sexuálnou orientáciou a inými osobnými charakteristikami alebo postavením.
 
Štáty môžu prijať užšiu definíciu nenávistných prejavov pokiaľ ide buď o konkrétne formy činov považovaných za nenávistné prejavy alebo pokiaľ ide o dôvody, na základe ktorých boli osoby nenávistnými prejavmi napadnuté. Súčasný slovenský právny poriadok neobsahuje výslovnú definíciu nenávistných prejavov per se. Trestné činy, ktoré je možné považovať za nenávistné prejavy sú obsiahnuté v niekoľkých ustanoveniach slovenského Trestného zákona.

Čo je možné považovať za nenávistné prejavy?

Existuje tenká hranica medzitým, čo je možné a čo už nie považovať za nenávistný prejav. Preto je potrebné dôsledne rozlišovať medzi prejavom nenávisti a inou formou urážky alebo vyjadrením iných neobľúbených alebo radikálnych názorov. Napríklad určité vyjadrenie môže byť v rozpore s väčšinovým názorom, môže byť považované za útočné a ohavné, ale nemusí priamo podnecovať k násiliu alebo nenávisti. Čítajte viac o tom, ako rozpoznať nenávistné prejavy

Formy prejavu

Nenávistné prejavy nie sú obsiahnuté len vo verejných slovných vyhláseniach, ale môžu byť vyjadrené aj v iných formách, ako sú obrázky, filmy, karikatúry atď.
 
príklad Rozhovor v televízii kde imigranti z Afriky sú prirovnávaní k opiciam, alebo séria článkov vykresľujúcich istú etnickú skupinu ako zdroj zla v krajine a nabádajúcich k použitiu násilia voči tejto skupine.
 
Je potrebné si uvedomiť, že nenávistné prejavy je možné v dnešnej dobe rozširovať akoukoľvek formou, vrátane internetu. V online priestore sa nenávistné prejavy množia a ich účinok sa zosilňuje, pričom ich dôsledky sa často podceňujú. Používatelia si myslia, že keď rozširujú nenávistné prejavy na internete, že sa na nich vzťahuje beztrestnosť a že sú chránení anonymitou. Je to však mylné presvedčenie, keďže i štátne orgány prijímajú potrebné opatrenia na boj proti šíreniu nenávistných prejavov v online priestore.
 
príklad Komentáre jednotlivcov na internetovom spravodajskom portáli, ktoré obsahujú osobné vyhrážky alebo urážlivé vyjadrenia namierené proti osobám uvedeným v novinovom článku.

Prejavy nenávisti vs sloboda prejavu

Nenávistné prejavy sú v rozpore so základnými princípmi a hodnotami demokratickej spoločnosti, pretože podporujú intoleranciu, nenávisť alebo násilie voči iným ľuďom. Štát má povinnosť chrániť práva a dôstojnosť všetkých ľudí v spoločnosti a zachovávať sociálny mier. Preto je potrebné predchádzať prejavom nenávisti, intolerancii a diskriminácii. Z tohto dôvodu Obmedzenia vzťahujúce sa na nenávistné prejavy preto nie sú neprimeraným zásahom do slobody prejavu.

Slovenský právny poriadok, osobitne zákon o vysielaní a retransmisii obsahuje osobitné ustanovenie týkajúce sa prejavov nenávisti. Obdobné ustanovenie však nie je obsiahnuté v tlačovom zákone.

Trestný čin

Nenávistné prejavy sú považované za trestný čin, ktorému je možné zákonným spôsobom predchádzať a následne ho trestať. Slovenský právny poriadok nedefinuje priamo trestné činy z nenávisti alebo nenávistné prejavy ako také. Slovenský trestný zákon však obsahuje viacero ustanovení, ktoré je možné zaradiť do kategórie nenávistných prejavov. Zákon uvádza dva trestné činy podľa § 423 a 424, ktoré je možné charakterizovať ako nenávistné prejavy v užšom zmysle – a to hanobenie národa, rasy alebo presvedčenia a podnecovanie v národnostnej, rasovej alebo etnickej nenávisti. Trestný zákon ukladá za tieto trestné činy trest odňatia slobody do 5 rokov. V tomto prípade je možné odňatie slobody nahradiť trestom uloženia pokuty alebo povinnosťou výkonu prác vo verejnom záujme.
 
Ak existujú priťažujúce okolnosti, ako napr., že páchateľ je verejný činiteľ alebo je členom extrémistickej organizácie alebo koná zo zaujatosti, trestná sadzba sa môže zvýšiť na 10 rokov. V širšom zmysle je možné za prejavy nenávisti považovať aj trestné činy popierania alebo schvaľovania Holokaustu, zločiny politických režimov a zločiny proti ľudskosti (§ 422d trestného zákona).
 
Za ,,nenávistné trestné činy“ sa považujú všetky trestné činy spáchané na základe jedného z osobitných motívov, uvedených v § 140e trestného zákona. t.j. akoukoľvek trestné činy motivované nenávisťou voči skupine osôb alebo jednotlivcom pre ich „skutočnú alebo domnelú príslušnosť k niektorej rase, národu, národnosti, etnickej skupine, pre ich skutočný alebo domnelý pôvod, farbu pleti, pohlavie, sexuálnu orientáciu, politické presvedčenie alebo náboženské vyznanie“. Trestné činy nenávisti sú v zásade subsumované pod kategóriou „trestné činy extrémizmu“.
 
V prípade trestných činov súvisiacich s prejavmi nenávisti nemusí byť za vinného považovaný len samotný autor. Zodpovedná môže byť aj osoba, ktorá nenávistný prejav ďalej šíri alebo podporuje, a to napr. tým, že ponúkne priestor na jeho zverejnenie alebo vysielanie správy s nenávistným obsahom.
 
Čítajte viac o zodpovednosti.

Náhrada škody

Obete nenávistných prejavov môžu žiadať náhradu majetkovej ujmy od autorov alebo šíriteľov takýchto vyjadrení a to v rámci trestného konania alebo podaním osobitnej žaloby v rámci občianskoprávneho konania, ak ich žiadosti nebolo plne vyhovené v trestnom konaní. Čítajte viac o tom, ako sa domáhať svojich práv, ak sa domnievate, že ste sa stali obeťou nenávistných prejavov.

Zdroje

Naposledy aktualizované 26/04/2021