Počas výkonu trestu odňatia slobody máte právo vyznávať svoje náboženstvo. To znamená, že by vám malo byť umožnené vykonávať základné rituály a praktiky predpísané vaším náboženstvom, ktoré je možné v primeranej miere vykonávať v ústave, ale pri rešpektovaní poriadku, bezpečnosti a ochrany ústavu.

Náboženské praktiky

Existuje mnoho spôsobov, ako môžete v ústave vyznávať svoje náboženstvo. Medzi ne môžu patriť:

  • modlitby
  • vlastnenie náboženskej literatúry a predmetov
  • špeciálna strava (napríklad vegetariánska strava)
  • stretnutia s duchovnými vášho náboženstva
  • účasť na náboženských obradoch, ktoré sa organizujú v ústave

Správa ústavu nie je povinná plniť typy požiadaviek, ktoré vyžaduje vaše náboženstvo a ktoré sú príliš náročné na zabezpečenie. Napriek tomu je ústav povinný poskytnúť vhodné priestory na duchovné a pastoračné služby. Žiadna cirkev alebo náboženská spoločnosť nesmie byť uprednostňovaná pred iným menej známym náboženstvom.

príklad Ak vaše náboženstvo vyžaduje špeciálnu stravu, ktorá zahŕňa vzácne a drahé produkty alebo zložité spôsoby prípravy, správa ústavu môže odmietnuť poskytnúť takúto stravu. 

Na Slovensku je výkon náboženských a pastoračných služieb v ústavoch povolený duchovným, ktorí pracujú pre cirkvi a náboženské spoločnosti registrované a oficiálne uznané v Slovenskej republike.

Vaše povinnosti

Majte na pamäti, že by ste mali rešpektovať náboženské presvedčenie ostatných odsúdených rovnako, ako by oni mali rešpektovať vaše. Ak nepatria k žiadnemu náboženstvu, musíte to rešpektovať aj vy.

Nemôžete používať svoje náboženské presvedčenie na ospravedlnenie nedodržiavania povinností v ústave. 

príklad S najväčšou pravdepodobnosťou nebudete môcť použiť svoje náboženské presvedčenie ako dôvod na nedodržiavanie hygienických požiadaviek v ústave.

Obmedzenia

Vaša sloboda vyznávať náboženstvo všetkými vyššie uvedenými spôsobmi môže byť obmedzená len vtedy, ak takéto obmedzenie vyplýva zo zákona, je nevyhnutné na ochranu oprávnených záujmov a nie je vo vašom individuálnom prípade neprimerané. Týmito oprávnenými záujmami môže byť napríklad ochrana bezpečnosti a poriadku v ústave a ochrana práv ostatných odsúdených atď. Správa ústavu môže zakázať určité praktiky, ale absolútny zákaz praktizovania vášho náboženstva bude určite porušením vašich práv. 

príklad Ak vaše náboženské rituály zahŕňajú ostré predmety alebo látky, ktoré nie sú v ústave povolené z bezpečnostných dôvodov, vaše práva nebudú porušené, ak ich nebudete môcť používať.

Obmedzenia sa nesmú uplatňovať nezákonne diskriminačným spôsobom. Osobe by sa nemalo brániť v náboženských praktikách len preto, že je príslušníkom menej známeho náboženstva alebo ak voči nemu v spoločnosti existujú určité predsudky.

Aké porušenia ľudských práv môžu nastať?

Sloboda náboženského vyznania

Ak vám správa ústavu nezákonne zakazuje alebo znemožňuje praktizovať vaše náboženstvo, môže to byť v rozpore s vašou slobodou náboženského vyznania. Vaše práva budú s najväčšou pravdepodobnosťou porušené, ak vám príslušníci zboru znemožnia vykonávať niektoré náboženské rituály bez toho, aby vôbec posúdili riziká, ktoré tieto rituály môžu zahŕňať, alebo bez toho, aby vám poskytli dôvody takéhoto zákazu.  

Zákaz diskriminácie alebo nerovnakého zaobchádzania

Ak vám bolo zakázané praktizovať vaše náboženstvo, zatiaľ čo ostatní odsúdení takúto možnosť mali, alebo ak bolo konkrétne obmedzenie uložené z diskriminačných dôvodov, môže to viesť k porušeniu zákazu nerovnakého zaobchádzania alebo diskriminácie.

Ako podať sťažnosť

Ak sa domnievate, že vaše práva boli porušené, mali by ste sa obrátiť so sťažnosťou na vedenie ústavu alebo na prokuratúru. Prečítajte si viac o tom, ako podať sťažnosť.

Zdroje

Naposledy aktualizované 25/04/2023