Ak sa domnievate, že počas výkonu trestu odňatia slobody boli porušené vaše ľudské práva, môžete podať sťažnosť na takéto porušenie. Je to dôležité na zabránenie prebiehajúcemu porušovaniu, na zabránenie budúcemu porušovaniu alebo na získanie odškodnenia.
Prečítajte si viac informácií o nasledujúcich najčastejších typoch sťažností:
Ak sa domnievate, že podmienky v ústave porušujú vaše práva, môžete sa obrátiť so sťažnosťou na riaditeľa ústavu alebo na prokurátora, ktorý vykonáva dozor nad zákonnosťou v miestach, kde je obmedzená osobná sloboda. Druhá možnosť nie je podmienená vyčerpaním prvej. Môžete sa obrátiť priamo na prokurátora. Niektoré podmienky však môžu závisieť od objektívnych možností alebo niektorých organizačných zmien ústavu. Preto môžete dosiahnuť rýchlejšie zlepšenie podmienok, na ktoré sa sťažujete, ak sa so sťažnosťou obrátite na riaditeľa ústavu.
Vaša sťažnosť podľa zákona o Zbore väzenskej a justičnej stráže vám nesmie spôsobiť žiadnu ujmu ani pomstu väzenskej stráže alebo riaditeľa ústavu.
Vyšetrovanie zisťuje skutočný stav vecí a hodnotí dodržiavanie zákonov vrátane predpisov o podmienkach v ústave. Ak sa zistí, že sťažnosť je opodstatnená a že bol porušený zákon, musia sa prijať nápravné opatrenia a musia sa opísať aj príčiny tohto stavu.
Máte právo dostať písomnú odpoveď na svoju sťažnosť do 30 pracovných dní, ak nie je zložitá alebo náročná na prešetrenie z objektívnych dôvodov. V prípade, ak je náročná na prešetrenie, lehota na odpoveď sa môže predĺžiť o ďalších 30 pracovných dní.
Odvolanie
Ak nie ste spokojný s písomnou odpoveďou zo strany ústavu, môžete sa do 15 dní odvolať na Generálne riaditeľstvo Zboru väzenskej a justičnej stráže a požiadať o prešetrenie vašej sťažnosti. Toto preskúmanie nesmie trvať dlhšie ako 30 dní.
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky kontroluje a monitoruje spôsob prešetrovania sťažnosti osoby v ústave na výkon trestu odňatia slobody. Ak riaditeľ ústavu ani generálne riaditeľstvo vašu sťažnosť neprijmú a podmienky sa nezmenia, môžete napísať sťažnosť priamo na ministerstvo.
Ak nie je možné dosiahnuť zlepšenie vašich podmienok v ústave, môžete sa obrátiť na vnútroštátne (a neskôr aj medzinárodné) orgány, ktoré monitorujú podmienky v miestach s obmedzenou osobnou slobodou.
Postup Zboru väzenskej a justičnej stráže alebo ministerstva spravodlivosti pri vybavovaní sťažností nie je preskúmateľný súdom.
Najdôležitejším vnútroštátnym orgánom je prokuratúra, ktorá dohliada na zákonnosť podmienok v miestach obmedzenia osobnej slobody. V tejto súvislosti je možné, aby odsúdený podal sťažnosť na podmienky v ústave na miestne príslušnú krajskú prokuratúru, ktorej prokurátori sú oprávnení vstúpiť do ústavu, komunikovať so sťažovateľom a prešetriť skutočné podmienky v ústave. Písomná komunikácia s prokuratúrou nesmie byť pod dohľadom ústavu. Každý ústav musí mať schránku na sťažnosti adresované prokuratúre na mieste prístupnom odsúdeným. Túto schránku otvára len prokurátor.
Zákon nestanovuje lehoty ani presné procesné pravidlá výkonu tohto dohľadu.
Zaobchádzanie s osobami zbavenými osobnej slobody môže byť tiež predmetom sťažnosti adresovanej Kancelárii verejného ochrancu práv. Verejný ochranca práv je oprávnený navštíviť zariadenia, v ktorých je obmedzená osobná sloboda, a konať s cieľom prešetriť zaobchádzanie s osobami vo výkone trestu odňatia slobody, zistiť stav veci a odporučiť príslušným orgánom opatrenia na nápravu. V sťažnosti by mali byť čo najkonkrétnejšie opísané skutočnosti, ktoré podľa vášho názoru porušili vaše práva počas výkonu trestu odňatia slobody.
Zákon o verejnom ochrancovi práv nestanovuje lehoty na vybavenie podnetov verejným ochrancom práv. Rýchlosť prešetrenia závisí od množstva poskytnutých informácií, naliehavosti a zložitosti veci. Na to, aby bol váš podnet posúdený bezodkladne, je potrebné uviesť konkrétne skutočnosti a úkony, ktoré vedú k zásahu do vašich práv. Korešpondencia s ombudsmanom nesmie byť pod dohľadom ústavu.
It may happen that neither the prosecutor’s office, not the Directorial-General of the Prison and Judicial Guard Corps nor the Ministry of Justice of the Slovak Republic identify a violation of your rights. In such a case, it is necessary to seek redress in the Constitutional Court of the Slovak Republic by a constitutional complaint. If it identifies an infringement of your rights, it will in principle award financial compensation.
Za podmienky a poriadok v ústave sú zodpovední príslušníci zboru a riaditeľ ústavu. Ak iní odsúdení porušili vaše práva, mali by ste na to upozorniť príslušníkov zboru alebo vedúceho ústavu.
Prečítajte si viac o tom, ako sa sťažovať na trestné činy spáchané ostatnými odsúdenými.