V niektorých situáciách musíte svoju sťažnosť predložiť špeciálnym inštitúciám vytvoreným na riešenie konkrétneho typu sťažností, ako je vyšetrovanie trestných činov alebo posudzovanie kvality zdravotnej starostlivosti.
Vo všeobecnosti musíte svoju sťažnosť predložiť osobitnému orgánu, ak by správa ústavu nebola považovaná za dostatočne kvalifikovanú alebo nezávislú na preskúmanie vašej sťažnosti a ak existujú iné inštitúcie vytvorené na preskúmanie takýchto typov sťažností.
Najčastejšie výnimky zo všeobecného postupu sú:
Ak sa spoluväzeň dopustil trestného činu voči vám, vyšetruje ho vyšetrovateľ, ktorý je zvyčajne členom zboru. Toto vyšetrovanie sa vykoná v súlade s Trestným poriadkom. Ak sa domnievate, že bol voči vám spáchaný trestný čin, mali by ste na to upozorniť pracovníka zboru alebo riaditeľa ústavu. Tí by mali túto informáciu ďalej odovzdať zodpovednému pracovníkovi alebo vyšetrovateľovi.
Osobitný podnet môžete podať na Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky, ktorý vykonáva kontrolu príslušníkov ozbrojených zborov vrátane príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Ak máte pochybnosti o primeranosti postupu väzenskej stráže alebo ak sa domnievate, že postup nebol v súlade so zákonom, máte možnosť podať sťažnosť. Sťažnosť môžete podať v súlade so Zákonom o sťažnostiach. Sťažnosť musí byť dostatočne konkrétna v opise skutočností a okolností, ktoré namietate proti vyšetrovaniu. Musí tiež obsahovať vaše meno, priezvisko, adresu trvalého pobytu, musí byť podpísaná a musí z nej byť zrejmé, čo touto sťažnosťou sledujete.
Štandardná lehota na vybavenie sťažnosti je 60 dní. Výsledok preskúmania sťažnosti môže byť podkladom pre ďalšie účinné uplatňovanie ochrany vašich práv v súlade so zákonom.
Ak máte dôvodné podozrenie, že príslušník Zboru väzenskej a justičnej stráže sa svojím správaním voči odsúdenému dopustil trestného činu, môžete podať trestné oznámenie aj priamo na Úrad inšpekčnej služby.
Ak iný odsúdený spácha trestný čin voči vám a vy sa domnievate, že vyšetrovateľ ústavu tento trestný čin riadne nevyšetril - napr. nezačalo sa trestné konanie, hoci sa začať malo, alebo je vyšetrovanie neúčinné či nevhodné - mali by ste sa na to sťažovať prokurátorovi.
Ak neviete, ktorému prokurátorovi máte napísať, môžete jednoducho adresovať svoju sťažnosť prokuratúre všeobecne. Vaša sťažnosť bude postúpená príslušnému prokurátorovi.
Ak ste boli počas výkonu trestu odňatia slobody vyšetrený lekárom alebo ak ste boli ošetrený v Nemocnici pre obvinených a odsúdených v Trenčíne a neboli ste spokojný s kvalitou poskytnutej liečby, máte právo podať sťažnosť na Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Sťažnosť musí byť podaná písomne a musí byť podpísaná. Musí obsahovať aj meno a priezvisko sťažovateľa, názov zdravotníckeho zariadenia a podrobný opis problému. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou písomne oznámi žiadateľovi začatie dohľadu. Lehota na jeho ukončenie však nie je zákonom stanovená.
Ak pracujete v ústave, musíte mať zaistenú bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. To znamená, že sa na vás vzťahujú všetky predpisy upravujúce bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci. V prípade akéhokoľvek pracovného úrazu musí vedenie ústavu vyšetriť príčiny a prijať opatrenia na zabránenie akýmkoľvek budúcim pracovným úrazom. Ak máte pochybnosti o opatreniach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci, môžete podať sťažnosť na miestne príslušný úrad inšpekcie práce.
Ak neviete, na ktorý úrad inšpekcie práce sa máte obrátiť, môžete svoju sťažnosť jednoducho adresovať Národnému inšpektorátu práce v Košiciach. Vaša sťažnosť bude postúpená príslušnému úradu.
Ak dostanete nekvalitné jedlo (napríklad výrobky s uplynutou lehotou spotreby alebo nevhodne pripravené jedlo atď.) alebo príliš malé porcie, mali by ste sa najprv sťažovať riaditeľovi ústavu. Ak nie ste spokojný s rozhodnutím, mali by ste postupovať podľa všeobecného postupu podávania sťažností. Prečítajte si viac o všeobecnom postupe podávania sťažností.