Máte právo nevypovedať v priebehu celého trestného konania bez ohľadu na závažnosť trestného činu, z ktorého ste boli obžalovaný. Toto právo sa uplatňuje od začiatku vyšetrovania vedeného voči vám.

Sebaobvinenie

Právo nevypovedať vám zaručuje, že nikto vás nesmie nútiť spolupracovať a svedčiť sám proti sebe v priebehu celého trestného konania.

príklad Ak váš právny zástupca nie je prítomný počas vášho prvého výsluchu, vyšetrovateľ je povinný vás veľmi jednoznačne informovať o tom, že máte možnosť neodpovedať na položené otázky a o následkoch vášho rozhodnutia, ak sa rozhodnete vypovedať.

Tiež to znamená, že vyšetrovateľ nesmie proti vám použiť násilné donucovacie prostriedky.

príklad Vyšetrovateľ nesmie použiť vyhrážky, fyzickú silu alebo uložiť vám trest, ak sa rozhodnete nevypovedať.

Policajný vyšetrovateľ musí rešpektovať vaše rozhodnutie o tom, že nebudete vypovedať a nesmie použiť nezákonné spôsoby získania vášho priznania.

príklad Ak sa rozhodnete nevypovedať, vyšetrovateľ nesmie použiť vášho spoluväzňa ako utajeného informátora  na to, aby získal vašu dôveru a následne vaše priznanie.

Nezákonne získané dôkazy

Napriek tomu, že vaše právo nevypovedať má byť rešpektované, to ešte automaticky neznamená, že dôkazy získané v rozpore s týmto právom, nemôžu byť použité v súdnom konaní. Existuje jedna výnimka: dôkazy a svedectvo získané prostredníctvom mučenia alebo iného neľudského zaobchádzania nesmie byť nikdy použité pred súdom.

V ostatných prípadoch je na sudcovi rozhodnúť, či dôkazy pripustí. Pri rozhodovaní o tejto otázke musí súd vziať do úvahy viacero faktorov:

  • stupeň a spôsob nátlaku (donútenia);
  • vaše možnosti brániť sa a spochybniť alebo namietať takéto dôkazy;
  • stupeň závažnosti trestného činu, z ktorého ste obvinený;
  • miera dôležitosti dôkazov predložených v konaní.

príklad Ak ste boli donútený k priznaniu sa ku skutku pod hrozbou zatknutia (zadržania) alebo uloženia vysokej pokuty a nemali ste možnosť požiadať súd o vylúčenie takto získaného  priznania ako dôkazu v konaní, použitie takéhoto dôkazu za účelom  uznania vás vinným a vášho  následného odsúdenia, môže viesť k porušeniu vášho práva nevypovedať.

Čítajte viac o dôkazoch.

Rozsah a dôsledky

Súd nesmie použiť vaše zdržanie sa vypovedať ako základ pre vaše odsúdenie. To znamená, že nemôžete byť uznaný vinným len z dôvodu, že ste nespolupracovali s orgánmi činnými v trestnom konaní. To ale tiež neznamená, že nie ste povinný poskytnúť určité vysvetlenie (objasnenie) v priebehu súdneho pojednávania alebo v priebehu vyšetrovania.

príklad Ste povinný uviesť vašu totožnosť, podrobiť sa príkazu vzatia do väzby a podrobiť sa zákonnému príkazu na získanie DNA alebo iným úkonom vyšetrovania.

Právo nevypovedať vás nezbavuje povinnosti, aby ste na vyžiadanie overili pravdivosť vašich tvrdení. Ak ste využili právo nevypovedať, alebo obmedziť spoluprácu s orgánmi činnými v trestom konaní na minimum, berte do úvahy, že v určitých prípadoch môže poskytnutie vysvetlenia byť vo váš prospech.

Zdroje

Naposledy aktualizované 13/02/2024