Aj keď ste neprispeli k porušeniu týchto práv, ale mali ste možnosť zabrániť porušeniu zo strany správneho orgánu alebo súdu v priebehu ďalšieho konania, je vašou zodpovednosťou tak konať. 

Nebudete sa môcť dovolať porušenia vašich základných ľudských práv alebo požadovať kompenzáciu:

  • ak ste sami prispeli k porušeniu, napríklad nesplnením určitej povinnosti

Príklad Značným spôsobom zamedzíte možnosť účinne napadnúť rozhodnutie správneho súdu alebo sankciu zo strany správneho orgánu, najmä tým, že sa bez závažných dôvodov nedostavíte na výzvu na správny orgán a nenavrhnete dôkazy vo svoj prospech. Správny súd môže v takomto prípade odmietnuť začať dokazovanie a rozhodnúť vo vašom prípade na základe doposiaľ uvedených skutočností v správnom konaní. 

  • ak ste voči porušeniu vašich práv nepodali sťažnosť aj napriek tomu, že ste boli na podanie tejto sťažnosti oprávnený

Príklad Ak sa domnievate, že sudca s vami nezaobchádzal rovnako tým, že odmietol vypočuť vami navrhnutého svedka, máte právo proti takémuto konaniu podať sťažnosť vo svojom odvolaní na súd vyššej inštancie. Ak však predmetnú sťažnosť nepodáte, nebudete sa môcť následne dovolávať porušenia základných ľudských práv a žiadať náhradu škody pred inštitúciami, ktoré sa zaoberajú základnými ľudskými právami ako je napríklad Európsky súd pre ľudské práva.

Podanie sťažnosti

Ak sa domnievate, že ste boli na svojich právach ukrátený, musíte sťažnosť podať príslušnému orgánu bezodkladne. Ak takúto sťažnosť nepodáte, nebudete sa môcť neskôr dovolávať porušenia vašich práv a požadovať náhradu škody spôsobenej nezákonným rozhodnutím. Preto, ak by ste sa chceli sťažovať a požadovať kompenzáciu prípadného porušenia ľudských práv, je vašou zodpovednosťou tak konať. Čítajte viac o tom, ako postupovať pri podaní sťažnosti.

Zdroje

Naposledy aktualizované 10/04/2021