Civilné konanie prebieha kontradiktórnym spôsobom. To znamená, že každá zo strán má povinnosť vyhľadávať a predkladať dôkazy a vyjadrenia.
Samotný súd nevyhľadáva dôkazy ani iné tvrdenia, postupuje len striktne podľa zákona. Úlohou súdu a sudcu nie je objasňovať a vyhľadávať objektívnu (materiálnu) pravdu, ale rozhodovať na základe dôkazov, ktoré predkladajú najmä strany konania. Sudca rozhodne v prospech strany, ktorá presvedčivejšie a zákonne preukázala svoje tvrdenia. Z tohto dôvodu je veľmi dôležité, aby strany mali rovnakú možnosť na preukázanie svojich tvrdení.
V podstate to znamená, že ako strana máte právo sa oboznamovať s vyjadreniami, návrhmi a dôkazmi protistrany a vyjadriť k ním svoje stanovisko. To isté platí o protistrane vo vzťahu k vašim tvrdeniam či dôkazom. Táto zásada ide ruka v ruke so zásadou rovnosti strán.
Na základe slovenského právneho poriadku strany sporu majú právo nahliadať do spisu, predkladať dôkazy, zúčastňovať sa dokazovania pred súdom, prednášať tvrdenia a vyjadrenia či vznášať námietky voči požiadavkám a tvrdeniam protistrany atď.
dôležité Existuje určitý druh civilného konania, ktorého cieľom nie je rozhodnúť spor medzi stranami, ale rozhodnúť vec iného charakteru na základe zistení získaných súdom. Napríklad konanie o rozvod manželstva nemá sporový charakter, a to i napriek tomu, že manželia môžu stáť v danej veci proti sebe, ale súd musí skúmať, či sú naplnené podmienky na rozvod manželstva. Tento druh konania sa nazýva mimosporové konanie a je upravený Civilným mimosporovým poriadkom.