S oboma stranami konania sa musí zaobchádzať rovnako. Obe strany majú v konaní rovnaké procesné práva.
Rovnosť strán znamená, že strany musia mať rovnakú možnosť a rovnaké podmienky vystupovať v rámci konania. Žiadna zo strán nemôže mať podstatne nevýhodnejšiu pozíciu ako druhá strana.
príklad Ak je protistrane umožnené vyjadrovať sa k dôkazom v rámci konania a vám je takáto možnosť odopretá, ide pravdepodobne o porušenie princípu rovnosti strán.
Rovné, nie rovnaké
Princíp rovnosti strán neznamená, že okolnosti a podmienky musia byť pri oboch stranách úplne totožné.
príklad Ak je vaša protistrana v rámci konania zastupovaná skupinou renomovaných právnikov, nie je povinnosťou súdu prideliť vám rovnaký počet právnikov. Súd vám však, namiesto toho, musí poskytnúť rovnaký čas a možnosť na prednes vašich tvrdení.
V rámci konania sa vyskytuje množstvo situácií, pri ktorých je rovnosť strán veľmi dôležitá. Napríklad, obe strany musia mať možnosť predkladať dôkazy, namietať dôkazy protistrany a prednášať svoje tvrdenia pred súdom. Toto zahŕňa i právo byť oboznámený s dôkazmi, ktoré predložila protistrana a mať k týmto dôkazom prístup. Vďaka tomuto právu si môžu strany následne pripraviť vyjadrenia k jednotlivým dôkazom protistrany, resp. tieto dôkazy namietať.
Treba si však uvedomiť, že súd príjme len také dôkazy a vypočuje takých svedkov, ktorých považuje za podstatných. To znamená, že ak súd odmietne dôkaz predložený jednou stranou, ktorý nie je relevantný pre dané konanie, nebude sa jednať o porušenie princípu rovnosti strán.