Ako sa domáhať svojich práv ak sa domnievate, že vaše právo na súkromie bolo porušené?
Ak sa domnievate, že vaše právo na súkromie bolo porušené, máte k dispozícii niekoľko prostriedkov nápravy. V závislosti na type a závažnosti zásahu do vášho súkromia sa môžete rozhodnúť:
- brániť proti zásahu do vášho súkromia žalobou na civilnom súde
- obrátiť sa na políciu vo veci začatia trestného konania
príklad Ak noviny uverejnia súkromnú informáciu o vašej rodine, pričom neexistuje legitímny dôvod na zverejnenie takejto informácie, môžete žalovať vydavateľa týchto novín na civilnom súde.
Ak sa domnievate, že informácia o vašom súkromnom živote bola zverejnená bez oprávneného dôvodu, môžete podať proti pôvodcovi informácie civilnú žalobu. V občianskoprávnom konaní pred súdom sa môžete dožadovať náhrady spôsobenej ujmy alebo môžete žiadať iné zadosťučinenie, napr. ospravedlnenie. Môžete zohľadniť materiálnu škodu (napríklad výpadok príjmu) alebo morálnu (nemajetkovú) ujmu. Vo svojom podaní súdu by ste mali vysvetliť:
- aké skutočnosti alebo informácie o vašom súkromnom živote boli zverejnené
- ako a kedy boli zverejnené, t.j. mali by ste uviesť dátum, čas, priložiť samotný publikovaný materiál a uviesť médium, v ktorom bol zverejnený
- dôvody, prečo zverejnenie zasahuje do vašich práv
- či sa dožadujete náhrady spôsobenej ujmy a ak áno, v akej forme, napríklad, či žiadate peňažnú kompenzáciu alebo ospravedlnenie
- prečo sa dožadujete práve takej formy náhrady, konkrétne presne v uvedenej výške
Môžete sa obrátiť políciu s trestným oznámením vo veci porušenia vášho práva na súkromie, osobitne v nasledujúcich prípadoch:
- ak úmyselným zverejnením vašej súkromnej korešpondencie, vašich súkromných fotografií, písomností, zvukových alebo obrazových záznamov alebo počítačových dát vám bola spôsobená závažná ujma
- ak niekto úmyselne porušil listové tajomstvo vašej korešpondencie
- ak bol váš súkromný život alebo súkromný život iných osôb žijúcich vo vašej domácnosti nelegálne sledovaný a dokumentovaný
- ak boli vaše osobné údaje poskytnuté inej osobe alebo zverejnené nezákonným spôsobom
- ak boli vaše rozhovory a iné prejavy nezákonne zaznamenávané a zverejnené porušiac ich dôverný charakter
Sťažnosť
Ak polícia odmietne začať trestné konanie a vy sa domnievate, že rozhodnutie polície nie je dostatočne odôvodnené, môžete podať sťažnosť u dozorujúceho prokurátora prípadu. Návrh na preskúmanie postupu polície musíte podať najneskôr do 30 dní od dňa, keď vám bolo doručené uznesenie policajta. V uznesení musia byť uvedené procesné postupy a lehoty.
Občiansko-právny nárok v trestnom konaní
Ak polícia iniciuje trestné konanie a vznesie voči dotknutej osobe obvinenie, môžete od obvineného v rámci trestného konania vymáhať odškodnenie (tzv. adhézne konanie). V prípade, že vaše nároky na finančné odškodnenie nie sú v rámci trestného konania plne uspokojené, môžete vo veci odškodnenia podať návrh na civilné konanie.