Existujú určité situácie, keď sa voči niektorým osobám, ktoré sa nachádzajú v znevýhodnenom postavení, uplatňuje na základe ich osobitných charakteristík prednostné zaobchádzanie. Zvyčajne k tomu dochádza s cieľom zníženia alebo odstránenia preukázateľnej nerovnosti. Prednostné zaobchádzanie nebude v takýchto prípadoch považované za diskriminačné.

Pozitívne opatrenia môžeme pozorovať v situáciách, keď sa prijímajú určité kroky na posilnenie postavenia určitých skupín obyvateľstva, ktoré sú v dôsledku rôznych historických, ekonomických a iných dôvodov znevýhodnené v prístupe k zamestnaniu, vzdelávaniu alebo odbornej príprave. Cieľom takéhoto priaznivého rozdielneho zaobchádzania je korekcia skutočne existujúcej nerovnosti. Pozitívne opatrenia sa niekedy označujú za „pozitívnu diskrimináciu“. Slovenský právny poriadok, ako aj administratívna prax sa však úzkostlivo vyhýbajú termínu „pozitívna diskriminácia“ a používajú miesto toho koncept „dočasných vyrovnávacích opatrení“.

Zamestnávatelia môžu prijímať pozitívne opatrenia v záujme podpory osôb alebo ich určitých skupín, pokiaľ sú nejakým spôsobom znevýhodnené v pracovných vzťahoch, ale majú osobitné potreby, ktoré sú odlišné od potrieb iných ľudí nepatriacich k danej skupine. 

príklad Univerzita môže podniknúť kroky na povzbudenie prihlasovania sa žien na niektoré špeciálne študijné odbory, napríklad technické disciplíny, v ktorých je zastúpenie študentiek často nižšie. Veľká obchodná spoločnosť môže realizovať špeciálny program zameraný na zamestnávanie väčšieho počtu zamestnancov z radov rómskej komunity.

„Dočasné vyrovnávacie opatrenia” v slovenskom právnom poriadku

Slovenský právny poriadok umožňuje len prijímanie pozitívnych opatrení (dočasných vyrovnávacích opatrení) smerujúcich k odstráneniu znevýhodnení vyplývajúcich z dôvodov rasového alebo etnického pôvodu, príslušnosti k národnostnej menšine alebo etnickej skupine, rodu alebo pohlavia, veku alebo zdravotného postihnutia, ktorých cieľom je zabezpečiť rovnosť príležitostí v praxi. Dočasnými vyrovnávacími opatreniami sú najmä opatrenia:

  • zamerané na odstránenie sociálneho alebo ekonomického znevýhodnenia, ktorými sú nadmerne postihnutí príslušníci znevýhodnených skupín
  • spočívajúce v podporovaní záujmu príslušníkov znevýhodnených skupín o zamestnanie, vzdelávanie, kultúru, zdravotnú starostlivosť a služby
  • smerujúce k vytváraniu rovnosti v prístupe k zamestnaniu, vzdelávaniu, zdravotnej starostlivosti a bývaniu, a to najmä prostredníctvom cielených prípravných programov pre príslušníkov znevýhodnených skupín alebo prostredníctvom šírenia informácií o týchto programoch alebo o možnostiach uchádzať sa o pracovné miesta alebo miesta v systéme vzdelávania

Podmienky prijímania opatrení

Pre uplatnenie výnimky pozitívneho opatrenia musí byť voľba a nevyhnutnosť takého postupu jednoznačne odôvodnená, použité prostriedky a nástroje musia byť proporcionálne a opatrenia musia byť oznámené vopred.  

príklad Výnimka pozitívneho opatrenia nebude uplatnená správne, ak zamestnávateľ pri  prijímaní do zamestnania uprednostnil menej kvalifikovanú ženu namiesto kvalifikovanejšieho muža, ak zásada pozitívnych opatrení vo vzťahu k ženám nebola oznámená vopred.

“Dočasné vyrovnávacie opatrenia” v administratívnej praxi

Podľa slovenského právneho poriadku dočasné vyrovnávacie opatrenia môžu byť prijímané len v oblastiach spadajúcich pod vecný rozsah antidiskriminačného zákona (t. j. v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, sociálneho zabezpečenia a sociálnych výhod, zdravotnej starostlivosti, prístupu k tovarom a službám vrátane bývania a vzdelávania) a vtedy

  • ak existuje preukázateľná nerovnosť
  • ak je cieľom opatrení zníženie alebo odstránenie tejto nerovnosti
  • ak sú opatrenia primerané a nevyhnutné na dosiahnutie stanoveného cieľa

Dočasné vyrovnávacie opatrenia môžu trvať len do doby odstránenia nerovnosti, ktorá viedla k ich prijatiu.

Od roku 2013, teda od doby prijatia novely antidiskriminačného zákona umožňujúcej prijímanie dočasných vyrovnávacích opatrení v súčasnej podobe existuje pomerne málo príkladov ich aplikácie v praxi kompetentnými orgánmi. Pokiaľ opatrenia takého charakteru aj boli prijaté, zriedka boli označené alebo identifikované ako „vyrovnávacie“. Za jeden z pozitívnych príkladov možno označiť projekt realizovaný splnomocnencom vlády pre rómske komunity v roku 2019 zameraný na prednostné zamestnávanie osôb z radov rómskej komunity ako pedagogických asistentov a asistentiek v škôlkach.

Slovenský právny poriadok zakotvuje osobitný typ pozitívneho opatrenia spočívajúce v systéme kvót pre zamestnávanie osôb so zdravotným postihnutím. Ak zamestnávateľ zamestnáva najmenej 20 osôb, je povinný zabezpečiť, aby aspoň 3,2% z nich tvorili osoby so zdravotným postihnutím, ak úrad práce v evidencii uchádzačov o zamestnanie vedie občanov so zdravotným postihnutím. Alternatívou k uvedenému opatreniu môže byť zadanie zákazky vhodnej na zamestnávanie občanov so zdravotným postihnutím alebo zadanie zákazky osobe so zdravotným postihnutím, ktorá prevádzkuje alebo vykonáva samostatnú zárobkovú činnosť.

Zdroje

Naposledy aktualizované 06/03/2024