K priamej diskriminácii dochádza, keď sú určitej osobe odopierané jej práva, alebo keď sa s ňou zaobchádza bez objektívnej príčiny menej priaznivo ako s inou osobou bez zjavnej príčiny len z dôvodu jej niektorých osobných charakteristík, alebo preto, kým a čím sú.

Priama diskriminácia je často výsledkom stereotypných predstáv, ktoré ľudia zdieľajú o osobách patriacich k osobitným (spravidla menšinovým) skupinám obyvateľstva. 

K tomu, aby ste poukázali na to, že ste boli obeťou diskriminácie, musíte porovnať zaobchádzanie, ktoré bolo uplatnené voči vašej osobe, so zaobchádzaním s inou osobou, ktorá nedisponuje rovnakým osobitným charakteristickým znakom (chránenou charakteristikou). 

Prejavy priamej diskriminácie sa vyskytujú vo všetkých oblastiach života, napríklad v pracovnoprávnych vzťahoch, prístupe k tovarom a službám, alebo vo vzťahu k sociálnemu zabezpečeniu a vzdelávaniu. V tejto Príručke sa môžete dozvedieť viac o rôznych oblastiach, v ktorých dochádza k diskriminácii. 

príklad Prejavy priamej diskriminácie v zamestnaní môžu zahŕňať prípady, keď vás odmietnu prijať do zamestnania, pretože máte rómsku etnicitu, alebo ste žena nad 45 rokov, alebo ste prepustená z práce, pretože ste otehotneli, alebo keď ako žena dostávate nižšiu odmenu za tú istú prácu ako muž. V kontexte vzdelávania môže byť prejavom priamej diskriminácie, keď odmietnu prijať vaše dieťa do školy, pretože vaša rodina vyznáva určité náboženstvo, napríklad islam, alebo pretože vaše dieťa s postihnutím má špeciálne vzdelávacie potreby. V oblasti prístupu k službám príkladom priamej diskriminácie môže byť situácia, keď prevádzkovatelia klubu odmietnu vstup osobe s tmavšou pleťou, alebo hotel odmietne ubytovanie osobe, ktorá má rómsku etnicitu, alebo je gejom či lesbou.

Priama diskriminácia zahŕňa aj situácie, keď sa s nejakou osobou zaobchádza nespravodlivo z dôvodu vzťahu k inej osobe majúcej chránenú charakteristiku (napríklad k príbuznému, priateľovi alebo kolegovi, ktorý je Róm alebo moslim). Nazýva sa diskriminácia na základe vzťahu k inej osobe (po anglicky discrimination by association).

príklad Zamestnávateľ odmieta vyslať zamestnanca na kurz odborného vzdelávania, pretože otvorene podporuje miestnu organizáciu LGBTI ľudí, hoci sám je heterosexuálom. (Pozn.: Slovenský zákon zákaz diskriminácie na základe vzťahu s inou osobou explicitne vzťahuje len na dôvody rasy, etnicity a vierovyznania.)

Priama diskriminácia zahŕňa aj prípady, keď sa s nejakou osobou zaobchádza nespravodlivo na základe (mylnej) domnienky. Nazývame to diskrimináciou na základe domnienky (po anglicky discrimination by assumption.) 

príklad Dotknutej osobe nie je ponúknutá určitá pracovná pozícia alebo jej je odmietnuté poskytnutie určitej služby, pretože poskytovateľ služby sa mylne domnieva, že osoba je Moslim, Róm, alebo gej.

Slovenský právny poriadok mierne prekračuje rozsah Smerníc EÚ, keďže predpokladá prejavy potenciálnej diskriminácie aj voči právnym subjektom. Diskriminácia právnickej osoby je nedodržanie zásady rovnakého zaobchádzania vo vzťahu k tejto právnickej osobe (organizácii, firme, spoločnosti) z chránených dôvodov menovaných zákonom, ak ide o jej členov, spoločníkov, akcionárov, členov jej orgánov, jej zamestnancov, osôb konajúcich v jej mene alebo osôb, v mene ktorých táto právnická osoba koná.

príklad Diskrimináciou právnickej osoby môže byť prípad, keď poskytovateľ služby odoprie poskytnúť službu občianskemu združeniu LGBTI ľudí alebo feministickej záujmovej organizácii alebo náboženskej spoločnosti napriek tomu, že neexistujú žiadne objektívne prekážky, aby takáto služba bola poskytnutá.  Aj v tomto prípade sa však členovia a členky dotknutých organizácií a združení môžu sťažovať ako jednotlivci.

V niektorých, veľmi obmedzených prípadoch, nemusí zjavne rozdielne zaobchádzanie predstavovať diskrimináciu. Preštudujte si výnimky, ak sa chcete dozvedieť o týchto prípadoch viac.

Zdroje

Naposledy aktualizované 28/05/2021