Ako žiadať o odškodnenie za zlé zaobchádzanie v ústave na výkon väzby?

Právo na náhradu škody

Môžete požiadať o náhradu škody, ak ste utrpeli škodu v dôsledku zlého zaobchádzania v ústave na výkon väzby. Škody môžu byť výsledkom širokého spektra správania. Napríklad nadmerné použitie sily, fyzické a slovné urážky atď. Preto môžete požadovať náhradu oboch – majetkovej škody i nemajetkovej ujmy.

Nebudete však mať nárok na náhradu škody spôsobenej príslušníkom väzenskej stráže, ak bola škoda spôsobená v dôsledku vášho protiprávneho konania alebo v dôsledku legitímneho zásahu väzenskej stráže.

Odškodnenie v trestnom konaní

Vyšetrovateľ kancelárie inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky môže na základe vašej sťažnosti začať trestné stíhanie proti príslušníkovi väzenskej stráže. V tejto situácii môžete požiadať o náhradu škody ako obeť v trestnom konaní.

Ak kompenzácia v rámci trestného konania nemôže vôbec alebo nie v plnom rozsahu napraviť vaše škody, máte právo požadovať náhradu tejto škody aj podaním občianskoprávnej žaloby. V niektorých prípadoch máte ako obeť tiež právo na náhradu škody od štátu. Prečítajte si viac o právach obete.

Odškodnenie v občianskoprávnom konaní

Môžu sa vyskytnúť aj situácie, keď Úrad inšpekčnej služby považuje konanie príslušníka väzenskej stráže za protiprávne, avšak nebude kvalifikované ako trestný čin. V takom prípade musí byť kompenzované porušenie vašich práv, ktoré vám spôsobili ujmu. Vtedy môžete požiadať o náhradu škody štát, v mene ktorého koná Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky. Ak ministerstvo nevyplatí náhradu škody, môžete podať občianskoprávnu žalobu o náhradu škody. Táto žiadosť musí byť predložená civilnému súdu (všeobecný súd).

V súlade so všeobecnými pravidlami občianskeho práva môžete civilnou žalobou uplatniť aj náhradu škody spôsobenú vašimi spoluväzňami počas zadržania.

Zdroje

Naposledy aktualizované 14/04/2021