Ako žiadať o náhradu škody pri nezákonnom postupe vyšetrovacích orgánov?

Právo na náhradu škody

Ak ste utrpeli škodu v dôsledku zlého zaobchádzania polície počas vyšetrovania, môžete požiadať o náhradu škody. Možno ste trpeli následkami, ktoré vyústili do majetkovej škody. Zlé zaobchádzanie môže navyše zanechať psychologické následky a spôsobiť utrpenie, za ktoré môžete požiadať o kompenzáciu nemajetkovej ujmy.

Odškodnenie v trestnom konaní

Vyšetrovateľ môže na základe vašej sťažnosti začať trestné konanie proti policajtom. V takom prípade môžete požiadať o náhradu škody ako obeť v trestnom konaní.

Ak kompenzácia v rámci trestného konania nemôže vôbec alebo nie v plnom rozsahu napraviť vaše škody, máte právo požadovať náhradu tejto škody aj podaním občianskoprávnej žaloby. V niektorých prípadoch máte ako obeť tiež právo na náhradu škody od štátu. Prečítajte si viac o právach obete.

Odškodnenie v občianskoprávnom konaní

Môžu sa vyskytnúť aj situácie, keď kroky policajtov nebudú kvalifikované ako trestný čin. To však nevyhnutne neznamená, že niektoré konanie policajtov počas vyšetrovania neporušilo vaše práva. Aj v týchto situáciách môže prokuratúra rozhodnúť, či určité konanie počas vyšetrovania viedlo k porušeniu vašich práv. Prokuratúra však nemôže poskytnúť náhradu škody.

V takom prípade môžete podať žalobu proti štátu na všeobecnom súde (civilný súd). Rozhodnutie prokuratúry môžete použiť ako dôkaz, že došlo k nezákonnému postupu, v dôsledku ktorého ste utrpeli škodu.

Navyše, ak zlé zaobchádzanie zo strany policajta počas vyšetrovania vedie k porušeniu vášho práva na spravodlivý súdny proces, môžete mať dôvod napadnúť rozhodnutie trestného súdu odvolaním, dovolaním alebo dokonca ústavnou sťažnosťou na Ústavný súd Slovenskej republiky.

Zdroje

Naposledy aktualizované 14/04/2021