Ako žiadať odškodnenie v prípade nezákonnej väzby?

Právo na náhradu škody

Ak ste boli nezákonne zadržaný vo väzbe alebo ak bolo vaše stíhanie zastavené alebo ste boli oslobodený spod obžaloby, máte možnosť požiadať o odškodnenie.

Situácie

Odškodnenia sa môžete domáhať v nasledujúcich situáciách:

  • Boli ste vo väzbe, ale
         - neskôr ste boli oslobodený
         - trestné konanie bolo proti vám zastavené
         - vec bola postúpená inému orgánu činnému v trestnom konaní
           (napríklad na disciplinárne konanie)
  • Ak po odvolaní proti rozhodnutiu o zadržaní (napr. rozhodnutie o vzatí do väzby, príkaz na zatknutie alebo iný druh rozhodnutia obmedzujúceho vašu osobnú slobodu políciou), vyšší orgán rozhodol, že prokurátor alebo sudca pre prípravné konanie alebo predseda senátu prijali nezákonné rozhodnutie o vašom zadržaní. Vyšší orgán (najčastejšie odvolací súd) môže zrušiť rozhodnutie o zadržaní, ale nemôže rozhodnúť o náhrade za nezákonné zadržanie.

Najprv musíte svoj nárok na náhradu škody prerokovať s Ministerstvom spravodlivosti. Ak ministerstvo nesúhlasí s požadovanou náhradou v rámci predbežného prerokovania, musíte svoju žiadosť predložiť všeobecnému súdu.

Pri uplatnení nároku by ste mali vysvetliť všetky príslušné skutočnosti, práva, ktoré boli podľa vášho názoru porušené a akým spôsobom. Žiadosť o odškodnenie môže zahŕňať tak majetkovú škodu (napríklad ušlý zisk, pretože ste nemohli ísť do práce), ako aj nemajetkovú ujmu (napríklad poníženie, ktoré ste utrpeli pri zadržaní).

Zdroje

Naposledy aktualizované 14/04/2021