Ak zamestnanci ústavu, príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže alebo iné orgány porušili vaše ľudské práva, môžete požiadať o nápravu spôsobenej škody.
Ak ste utrpeli škodu v dôsledku zlého zaobchádzania v ústave, môžete žiadať o náhradu škody. Škody môžu vzniknúť v dôsledku širokej škály správania. Napríklad nadmerné použitie sily, fyzické a slovné zneužívanie, zlé podmienky v ústave v rozpore so zákonom atď. Preto môžete žiadať o náhradu materiálnej škody aj morálnej škody.
Na náhradu škody spôsobenej príslušníkom väzenskej stráže však nemáte nárok, ak škoda vznikla v dôsledku vášho protiprávneho konania alebo v dôsledku oprávneného zásahu väzenskej stráže.
Ak chcete získať nápravu v prípade porušenia vašich práv, musíte najprv:
- preukázať, že došlo k porušeniu vašich práv
- požadovať náhradu škody
Zistite viac o:
Ak porušenie vašich práv predstavuje trestný čin proti vám, môžete požiadať o náhradu škody počas trestného konania. Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby Ministerstva vnútra Slovenskej republiky môže na základe vašej sťažnosti začať trestné stíhanie príslušníka väzenskej stráže. V takejto situácii môžete ako poškodený žiadať náhradu škody v trestnom konaní.
Ak nárok na náhradu škody nemôže byť z časti alebo úplne nahradený v rámci trestného konania, máte právo domáhať sa tejto škody aj podaním občianskoprávnej žaloby. V niektorých prípadoch máte ako obeť právo na náhradu škody aj od štátu. Prečítajte si viac o právach obete trestného činu.
Môžu nastať aj situácie, keď Úrad inšpekčnej služby bude považovať konanie väzenskej stráže za nezákonné, ale nebude ho kvalifikovať ako trestný čin. V takomto prípade musí byť porušenie vašich práv, ktoré vám spôsobilo škodu, nahradené. V takomto prípade sa môžete domáhať náhrady škody v mene štátu na Ministerstve spravodlivosti Slovenskej republiky. Pokiaľ vám ministerstvo náhradu škody nevyplatí, môžete podať občianskoprávnu žalobu o náhradu škody. Tento nárok je potrebné podať na občianskoprávnom súde (všeobecnom súde).
Na základe všeobecných pravidiel občianskeho práva máte možnosť získať náhradu škody spôsobenú vašimi spoluväzňami aj prostredníctvom občianskoprávnej žaloby.
Pri podávaní žaloby by ste mali vysvetliť všetky relevantné skutočnosti, práva, ktoré boli podľa vášho názoru porušené, a spôsob ich porušenia. Ak chcete získať určitú sumu peňazí, musíte vysvetliť, prečo žiadate práve túto sumu.
Nárok na náhradu škody môže zahŕňať materiálnu škodu (napríklad ušlý zisk, pretože ste vo väzení nemohli pracovať) aj morálnu náhradu (napríklad poníženie, ktoré ste utrpeli v dôsledku zadržania).