Všetky súdy by mali pracovať otvorene a verejne, aby boli ich rozhodnutia dostupné na verejnú kontrolu.
To znamená, že súd by nemôže viesť pojednávania a prijímať rozsudky tajne, ale tak, aby sa zabezpečila otvorenosť a viditeľnosť práce súdu.
Právo na verejné prerokovanie
Vaše právo na verejné prerokovanie zahŕňa:
1. Právo na ústne pojednávanie v prvej inštancii, ktorého sa môže zúčastniť verejnosť
Majte na pamäti, že v určitých prípadoch môže súd rozhodnúť, že sa neuskutoční verejné pojednávanie a namiesto toho sa prípad preskúma písomne. Verejné pojednávanie uskutoční kasačný súd (súd druhej inštancie), iba ak o tom rozhodne. Prečítajte si viac o ústnom pojednávaní.
príklad Konanie sa môže viesť len písomne, ak sa súd zaoberá iba technickými otázkami alebo výkladom práva.
2. Právo na verejné vyhlásenie rozsudku
Požiadavka vyhlásiť rozsudok na verejnosti neznamená, že každý rozsudok musí byť vyhlásený v súdnej sieni za prítomnosti verejnosti. Rozsudok sa bude považovať za vyhlásený verejne, ak je sprístupnený verejnosti, napríklad prostredníctvom osobitnej webovej stránky. Podľa okolností prípadu môžu byť určité časti rozsudku utajené.
príklad Zdravotné údaje osoby alebo iné dôverné informácie možno utajiť.
Výnimky
Ústne pojednávania pred súdom musia byť spravidla verejné, čo znamená, že v súdnej sieni môžu byť prítomní občania a médiá. Médiá a občania však môžu byť vylúčení z účasti na niektorých pojednávaniach, ak sú na to špeciálne dôvody.
príklad Môžu sa konať neverejné zasadnutia súdu s cieľom ochrany maloletej osoby, ktorá sa zúčastňuje na konaní, na ochranu súkromia účastníkov, alebo ak prípad zahŕňa preskúmanie štátneho alebo obchodného tajomstva.
Vo všetkých prípadoch, keď sa sudca rozhodne uskutočniť pojednávanie, ktoré je neverejné, musí uviesť konkrétne dôvody takéhoto rozhodnutia. Pre každé pojednávanie alebo jeho časť, ktoré sa má uskutočniť neverejne, musia byť dané dôvody.
príklad Potreba ochrany svedka nemôže byť dôvodom, aby bol celý prípad prejednaný len na neverejných pojednávaniach, ak je takýto svedok vypočutý iba na jednom z pojednávaní.