Rozhodnutia alebo postup orgánov verejnej moci môžu byť napadnuté na súde. Proti rozsudkom súdu prvého stupňa sa možno odvolať.
Spravidla existuje jedna etapa odvolania v správnom súdnom konaní.
Fázy konania:
Proti väčšine rozhodnutí alebo opatrení prijatých orgánmi verejnej moci, ktoré majú určitý dopad na práva alebo povinnosti, je potrebné sa odvolať v rámci správneho konania na nadriadený orgán alebo vedúceho zamestnanca danej inštitúcie pred tým, ako ich bude možné napadnúť pred správnym súdom prvej inštancie.
príklad Predtým, ako budete môcť žalovať rozhodnutia daňového úradu na správnom súde, musíte sa proti nim odvolať na Finančné riaditeľstvo Slovenskej republiky.
Na Slovensku slúžia ako správne súdy prvej inštancie predovšetkým krajské súdy. Niektoré veci sú v prvej inštancii zverené okresným súdom alebo priamo Najvyššiemu súdu Slovenskej republiky.
príklad Rozhodnutie Finančného riaditeľstva Slovenskej republiky môžete žalovať na krajskom súde. O návrhu generálneho prokurátora na rozpustenie politickej strany pre jej nesúlad s demokratickým právnym poriadkom však bude rozhodovať v prvej inštancii Najvyšší súd Slovenskej republiky.
Proti rozsudkom a iným rozhodnutiam správneho súdu prvej inštancie sa tiež môžete odvolať. Na Slovensku možno proti právoplatnému rozhodnutiu správneho súdu prvej inštancie podať tzv. kasačnú sťažnosť zo zákonom stanovených dôvodov. Výnimkou sú niektoré uznesenia procesného charakteru, ktoré nemožno napadnúť (napr. o predĺžení stanovenej lehoty, o trovách konania). V prípade, ak o veci rozhodne v prvej inštancii Najvyšší súd, bude o kasačnej sťažnosti rozhodovať veľký senát Najvyššieho súdu.
V rámci konania na druhej inštancii preskúma kasačný súd alebo Najvyšší súd Slovenskej republiky vaše námietky týkajúce sa pochybení súdu nižšej inštancie, ktoré súvisia s nesprávnym výkladom zákona alebo porušením procesných pravidiel. Tieto chyby sú predpísané zákonom a musia byť dostatočne závažné na to, aby viedli k nesprávnemu rozhodnutiu.
Keďže kasačný súd sa zaoberá sťažnosťami na potenciálne porušenie zákona, ku ktorému malo dôjsť v súdnom konaní, požiadavky na váš prístup k súdu (napríklad argumenty, na ktorých zakladáte svoju kasačnú sťažnosť alebo súdny poplatok) sú prísnejšie ako na nižších súdoch. Konanie na kasačnom súde je spravidla písomné, to znamená bez verejného súdneho pojednávania.