V určitých typoch správnych konaní sa zaručuje právo na ústne prejednanie veci pred správnym orgánom. Existujú však situácie, kedy sa takéto prejednanie nevyžaduje. Ak sa konanie o správnom delikte presunie do fázy konania pred súdom, máte právo na nariadenie ústneho pojednávania. V prípade, že ste zastúpený advokátom, ste oprávnení sa na takomto pojednávaní osobne zúčastniť.

Správne konanie

O každom priestupku koná správny orgán v prvom stupni ústne pojednávanie. V prípade iného správneho deliktu môže byť nariadené ústne pojednávanie, ak je to potrebné na rozhodnutie alebo ak to vyžaduje osobitný zákon. Na ústne pojednávanie správny orgán prizve všetkých účastníkov konania a požiada ich, aby uplatnili svoje pripomienky a námety. Vo všeobecnosti je ústne pojednávanie neverejné, pokiaľ osobitný zákon alebo správny orgán neustanovia inak.

Súdne pojednávanie

Podľa slovenského právneho poriadku správne súdy vo všeobecnosti rozhodujú písomne, čo znamená, že správny súd rozhoduje bez pojednávania. Súd je však nariadi ústne pojednávanie, ak o to požiada aspoň jeden z účastníkov konania a v ďalších zákonom ustanovených prípadoch. Ústne pojednávania sú spravidla verejné, okrem prípadov kedy je vylúčenie verejnosti potrebné na ochranu dôležitého záujmu.

Potreba nariadenia ústneho pojednávania

Ústne pojednávanie nie je potrebné nariadiť vo všetkých fázach konania. Predseda senátu nariadi na prejednanie veci samej pojednávanie, ak: 

  • o to požiada aspoň jeden z účastníkov konania
  • sa vykonáva dokazovanie
  • to vyžaduje to verejný záujem
  • je to na prejednanie veci potrebné alebo
  • tak ustanovuje tento zákon

Súd druhej inštancie, a teda kasačný súd, rozhoduje o odvolaní bez nariadenia pojednávania. Výnimkou je situácia, kedy sa to výslovne vyžaduje.

Zdroje

Naposledy aktualizované 10/04/2021