Rozhodnutia súdov nižšieho stupňa podliehajú prieskumu v rámci konania o opravnom prostriedku. Vo všeobecnosti existujú v rámci civilného konania dva druhy konaní o opravných prostriedkoch.
Ľudské práva nám vo všeobecnosti nepriznávajú právo na opravný prostriedok vo všetkých druhoch konania. Ak však slovenský právny poriadok priznáva právo domáhať sa svojich práv v konaní o opravnom prostriedku, čo priznáva vo väčšine prípadov, súdy vyššieho stupňa musia takisto prihliadať na právo na spravodlivý súdny proces.
Konania o opravných prostriedkoch:
Po doručení rozhodnutia súdu prvej inštancie (rozsudok, uznesenie, platobný rozkaz) sa máte právo odvolať. Právo podať odvolanie sa na Slovensku uplatňuje v prevažnej väčšine prípadov, v ktorých koná súd prvej inštancie, pričom o takomto odvolaní bude rozhodovať odvolací súd. V rámci odvolacieho konania disponuje odvolací súd rovnakými právomocami na preskúmanie vášho sporu ako súd nižšieho stupňa (následne môže nesúhlasiť so zistenými skutkovými okolnosťami alebo aplikáciou práva vo vašom konaní). V rámci odvolacieho konania disponujete rovnakými právami a povinnosťami ako pred súdom nižšieho stupňa.
Proti rozhodnutiu odvolacieho súdu je prípustné dovolanie, o ktorom rozhoduje dovolací súd, ktorým je Najvyšší súd Slovenskej republiky. Dovolací súd nebude opätovne preskúmavať skutkové okolnosti vášho prípadu. Tento súd len preskúma vaše tvrdenia, týkajúce sa pochybení súdov nižšieho stupňa pri nesprávnom právnom posúdení veci alebo nesprávnom procesnom postupe. Závažnosť takýchto pochybení musí dosahovať takú mieru, že došlo k porušeniu vášho práva na spravodlivý proces.
Keďže dovolací súd preskúmava len aplikáciu práva alebo jeho porušenie, podmienky na prístup k tomuto súdu (napríklad otázka kvality argumentov vo vašom podaní alebo výška súdnych poplatkov) môžu byť stanovené prísnejšie ako pri súde odvolacom. Existuje viacero druhov sporov, ktoré sú vylúčené z preskúmania dovolacím súdom, napríklad spory s nízkou hodnotou.