Každý súd musí svoje rozhodnutia odôvodniť. Súd musí vysvetliť prečo, na základe akých skutočností a na základe akých zákonov tieto rozhodnutia prijal.

Táto požiadavka sa týka tak konečného rozsudku, ako aj rôznych rozhodnutí v priebehu konania. Je zárukou toho, že rozhodnutie súdu nebolo prijaté svojvoľne a že strany boli v procese rozhodovania vypočuté.

Dĺžka a podrobnosti odôvodnenia súdu závisia od:

  • druhu rozhodnutia
  • dôležitosti rozhodnutia v danom konaní
  • druhu otázok, ktoré sú jeho predmetom

príklad Konečný rozsudok nariaďujúci zaplatenie náhrady škody druhej strane musí obsahovať podrobné odôvodnenie. Rozhodnutie o predĺžení procesných lehôt však môže byť oveľa menej podrobné.

Dostatočné odôvodnenie

Rozhodnutie obsahuje dostatočné odôvodnenie, aj ak súd s vašim stanoviskom nesúhlasí. Na druhej strane, povinnosť uviesť dôvody neznamená, že každý argument, ktorý ste uviedli vo svojom podaní, musí byť podrobne rozobraný alebo dokonca spomenutý v rozhodnutí. Ak by však argument, ktorý ste uviedli, mohol byť rozhodujúci pre riešenie sporu, musí ho súd zohľadniť vo svojom rozhodnutí.

Rozsah

Povinnosť odôvodniť rozhodnutie sa nevzťahuje na každé jedno rozhodnutie súdu. Vzťahuje sa však na všetky rozsudky a rozhodnutia, ktoré majú vplyv na vaše ľudské práva. Ak súd prijíma jednoduché rozhodnutie vyplývajúce priamo zo zákona, nie je od sudcu požadované podrobné odôvodnenie.

príklad Rozhodnutie o obmedzení spôsobilosti osoby na právne úkony musí byť dobre odôvodnené. Rozhodnutie o odmietnutí určitých dokumentov, pretože strana nestihla termín na ich predloženie, si však nevyžaduje ďalšie vysvetlenie.

Zdroje

Naposledy aktualizované 11/04/2021