Osobitné práva, slobody a ochrana médií idú ruka v ruke s ich osobitnými povinnosťami a záväzkami.
- poskytovať pravdivé informácie a overovať dôveryhodnosť svojich zdrojov
- jednoznačne rozlišovať medzi spravodajstvom a komentármi
- vyhýbať sa hrubému, útočnému vyjadrovaniu voči jednotlivcovi, keď takéto konanie nie je odôvodnené
príklad Ak novinári informujú, že určitá osoba porušila zákon, musia mať overené, že ich zdroje sú presné a spoľahlivé.
výnimka Médiá nemusia overovať svoje zdroje a samostatne prípad vyšetrovať, pokiaľ sú ich tvrdenia založené na oficiálnych správach alebo iných informáciách zverejnených orgánmi verejnej moci. Takými informáciami môžu byť rozhodnutia súdov, štatistiky zverejnené štátnymi inštitúciami alebo stanoviská z tlačových konferencií.
Spravodajstvo
Komentáre
Komentáre sú vždy subjektívne, a preto nie je možné overiť, či sú pravdivé a presné. To však neznamená, že kritické názory o určitej osobe nemajú byť založené na faktoch. Komentáre bez dostatočného skutkového základu môžu byť považované za neprimerané a môžu prekročiť hranicu prípustnosti slobody prejavu.
príklad Ak novinár alebo novinárka uverejní veľmi vážne obvinenie, napríklad že určitý politik sexuálne zneužíva deti, musí mať spoľahlivý vecný základ, ktorým doloží toto svoje tvrdenie.
príklad Vo všeobecnosti nie je akceptované, aby novinár alebo novinárka niekoho označili za "idiota". Môže to však byť odôvodnené v článku, ktorý reaguje na poslanca zákonodarného zboru velebiaceho a popierajúceho zločiny spáchané okupačným režimom počas 2. svetovej vojny.