Obmedzenia prístupu k informáciám

Prístup k niektorým informáciám štátnych inštitúcií môže byť obmedzený pre limitovaný počet osôb. Môžete však požadovať prístup aj k týmto informáciám, s výnimkou tých častí a údajov, ktoré podľa príslušných zákonov skutočne spĺňajú podmienky na zaradenie do režimu obmedzenia alebo zvýšenej ochrany.

Obmedzenia prístupu k informáciám

Informácie podliehajúce obmedzenému prístupu sú určené pre limitovaný počet osôb, ktoré ich potrebujú pre riadny výkon svojich povinností a zvyčajne k nim majú prístup len ony. Zverejnenie týchto informácií by mohlo narušiť fungovanie štátu alebo poškodiť práva iných osôb.

Obmedzenia prístupu k určitým informáciám môže byť upravené: 

  • zákonom
Napríklad informácie týkajúce sa súkromia jednotlivca, dôverné informácie týkajúce sa vyšetrovania trestnej veci alebo dokumenty o štátnej bezpečnosti, ktoré sú označené ako tajné. Podľa slovenského právneho poriadku sa obmedzenia týkajú iba ochrany dôverných informácií (štátna bezpečnosť, služobné tajomstvo, fakty podliehajúce kódovanej ochrane informácií, informácie pod bankovým alebo daňovým tajomstvom), ochrany osobnosti a osobných dát a ochrany obchodného tajomstva.
  • hlavou štátnej inštitúcie 

V takom prípade by mal vedúci predstaviteľ príslušnej inštitúcie písomne vymedziť, prečo je obmedzenie prístupu k informácii potrebné či nevyhnutné. Vysvetlenie by malo obsahovať všetky požadované informácie, nie len sa odvolať na všeobecné ustanovenie ako "informácia je obmedzená zákonom".

Žiadosť

V zásade je možné, aby ste žiadali o poskytnutie informácie obsahujúcej údaje podliehajúce režimu zvýšenej ochrany rovnakým procesným postupom, ako v prípade akejkoľvek inej informácie spadajúcej do pôsobnosti príslušného zákona. Z praktických dôvodov je poskytnutie tejto informácie zvyčajne realizované písomne − kópiami dokumentov, kde je príslušná časť vyčiernená a osobné údaje sú anonymizované.

Lehoty

Platia tie isté pravidlá ako pri poskytovaní verejných informácií. Pokiaľ si vaša žiadosť o informáciu od príslušnej inštitúcie nevyžaduje dodatočnú aktivitu, mala by vám byť poskytnutá do ôsmich dní od prijatia žiadosti príslušnou inštitúciou. V prípade, ak ste zrakovo alebo sluchovo znevýhodnenou osobou a inštitúcia potrebuje viac času na spracovanie informácie s ohľadom na vaše potreby, časová lehota by nemala presiahnuť 15 dní. Pokiaľ si vaša žiadosť vyžaduje dodatočnú aktivitu, časová lehota môže byť predĺžená o ďalších osem dní alebo v prípade žiadosti vyžadujúcej si špeciálny úkon o 15 dní.

Poplatky

Vo všeobecnosti by vám mala byť informácia poskytnutá bez poplatku. Pokiaľ si však jej spracovanie a poskytnutie vyžaduje dodatočné materiálne náklady ako náklady na kopírovanie či poštovú zásielku, tieto náklady vám môžu byť vyúčtované. Poplatok za informáciu by v žiadnom prípade nemal byť vyšší ako náklady vynaložené úradom na vyhovenie vašej žiadosti.

Odmietnutie a vysvetlenie

Štátne inštitúcie vám môžu čiastočne alebo úplne zamietnuť prístup k informácii podliehajúcej režimu obmedzenia. Môže sa to stať napríklad v záujme ochrany práv tretích osôb alebo iných dôležitých záujmov. Ak dokument, ktorý spadá do rozsahu všeobecnej povinnosti poskytnutia informácie príslušným zákonom, obsahuje časti a údaje podliehajúce režimu obmedzenia špeciálnymi zákonmi, inštitúcia je aj v tomto prípade povinná poskytnúť požadovanú informáciu, pričom konkrétne údaje podliehajúce špeciálnemu režimu anonymizuje. Pokiaľ je stanovená hraničná lehota, dokedy daný údaj podlieha  špeciálnemu režimu, po uplynutí tejto lehoty je inštitúcia povinná poskytnúť vám úplnú informáciu.

Kritériá

Pokiaľ štátna inštitúcia alebo súd zvažuje, či by vám prístup k informáciám mal byť umožnený alebo odmietnutý, musí zohľadniť rovnováhu medzi vašimi právami a záujmami s inými záujmami chránenými utajením informácie. Preto musia vyhodnotiť:
  • dôležitosť informácie, ktorú chcete dostať vo vzťahu k verejnosti
  • váš úmysel a dôvody, prečo informáciu žiadate
  • potenciálne ujmy na právach iných osôb alebo iných dôležitých záujmoch, ku ktorým by mohlo v prípade zverejnenia informácie dôjsť
Každé odmietnutie musí byť doložené písomným rozhodnutím s písomným vysvetlením dôvodov odmietnutia, príslušným právnym rámcom, ako aj uvedením ďalšieho postupu s uvedením časových lehôt na odvolanie, pokiaľ s rozhodnutím nesúhlasíte. Odôvodnenie musí byť konkrétne, nestačí použiť všeobecné formulácie typu „poskytnutie informácie je obmedzené zákonom“.

príklad Štátne orgány môžu neziskovej organizácii pôsobiacej v oblasti životného prostredia poskytnúť všeobecné informácie o plánovanej veternej elektrárni, ale môžu odmietnuť poskytnúť prístup k technickým informáciám v záujme ochrany práv duševného vlastníctva. Úplné odmietnutie prístupu k informáciám by však v tomto prípade bolo neproporcionálne.

Niektoré informácie nemôžu byť obmedzené alebo utajované, napríklad informácie o: 
  • nezákonnom alebo nesprávnom postupe alebo nezákonnom rozhodnutí verejných činiteľov a orgánov verejnej moci
  • trestnej činnosti verejných činiteľov
  • nehospodárnom, neefektívnom a neúčelnom nakladaní s verejnými prostriedkami
  • závažnom ohrození alebo poškodení životného prostredia, života a zdravia
  • platových náležitostiach, hmotnom zabezpečení a hmotných výhodách verejných činiteľov

Ako sa domáhať svojich práv

Prečítajte si viac, o tom ako sa domáhať svojich práv, ak vám bol zamietnutý prístup k informácii, ktorá je v špeciálnom režime obmedzenia

Zdroje

Naposledy aktualizované 06/03/2024