Výbor OSN pre ľudské práva môže:
Preskúmať váš podnet týkajúci sa namietanému porušeniu vašich ľudských práv
Takúto právomoc má Výbor vo vzťahu k štátom, ktoré pristúpili k Medzinárodnému paktu o občianskych a politických právach a k jeho Opčnému protokolu.
Ak Výbor rozhodne o prijateľnosti vašej sťažnosti, môže následne stanoviť, že štátne orgány Slovenskej republiky porušili vaše ľudské práva. Ak Výbor rozhodne, že k porušeniu došlo, môže štátu odporučiť, aby zriadil vo veci nápravu. Odporúčanie nie je pre štát právne záväzné. Zvyčajne však štáty odporúčania zohľadňujú, pretože sú povinné podať Výboru správu, ako s odporúčaním naložili a ako porušenie práv napravili.
Výbor pre ľudské práva nemôže:
Výbor môže vykonávať len také úkony, ku ktorým je oprávnený podľa Medzinárodného paktu o občianskych a politických právach a jeho Opčného protokolu. Ako medzinárodný orgán má špecifické funkcie a nemá rovnakú právomoc ako vnútroštátne vyššie súdy. Jeho mandát sa líši aj od Európskeho súdu pre ľudské práva. Rozhodnutia Výboru nie sú právne záväzné, aj keď majú významnú politickú váhu a štáty ich berú zvyčajne do úvahy. Výbor pre ľudské práva, ako aj ostatné zmluvné ľudskoprávne výbory sú niekedy označované ako „kvázisúdne“ orgány. Tieto orgány nemôžu:
- nariaďovať štátu, aby vám dal odškodnenie vo forme peňažnej sumy;
- preskúmavať sťažnosti týkajúce sa konania súkromných spoločností a fyzických osôb;
- rušiť alebo meniť rozhodnutia vnútroštátnych súdov alebo inštitúcií;
- prehodnocovať dôkazy vo vnútroštátnych súdnych konaniach;
- trestať štátnych predstaviteľov alebo súkromné osoby;
- zrušiť alebo meniť zákony Slovenskej republiky.