Nemusíte použiť predpísaný formulár, avšak Výbor váš silne nabáda k tomu, aby ste sťažnosť podali na vzorovom formulári, ktorý Výbor vyvinul práve na tento účel.
Formulár
Jazyk podania
Obsah podania
- svoje celé meno, štátnu príslušnosť, dátum narodenia a kontaktné údaje;
- označiť štát, ktorý porušil vaše ľudské práva;
- ktoré ľudské práva vám boli porušené;
- ako boli porušené (čo sa stalo, v akom časovom slede, od začiatku až do konca);
- kedy k porušeniu došlo;
- ktoré štátne orgány alebo inštitúcie, prípadne ich zamestnanci sa na porušení podieľali;
- podrobný opis vašich predchádzajúcich krokov, ktoré ste vo veci urobili (ktorým orgánom alebo verejným činiteľom ste sa sťažovali, aká bola ich reakcia, počnúc prvou vami podanou sťažnosťou po posledné rozhodnutie);
- podanie musíte vlastnoručne podpísať a označiť dátumom.
Dokumenty
K podaniu musíte pripojiť všetky relevantné dokumenty týkajúce sa vášho prípadu, najmä doklady o všetkých podaniach a odvolaniach, ako aj všetky odpovede, ktoré ste od príslušných orgánov dostali. Pripojte radšej kópie dokumentov ako ich originály. Ak píšete v mene inej osoby, musíte pripojiť aj overené splnomocnenie o zastupovaní. Ak dokumenty nie sú vyhotovené v jednom z oficiálnych jazykov OSN (čo je zrejme prípad drvivej väčšiny podaní zo Slovenska), musíte pripojiť preklad týchto dokumentov, alebo aspoň ich obsažné a vyčerpávajúce zhrnutie.
Lehoty
Podanie musíte zaslať čo najskôr po tom, čo ste vyčerpali všetky vnútroštátne prostriedky nápravy. Žiadosť so všetkými sprievodnými dokumentmi a prílohami musíte zaslať Výboru v čo najkratšom čase. Nie je síce stanovená pevná časová lehota, avšak ak sa na Výbor obrátite 5 rokov po ostatnom rozhodnutí vnútroštátnej inštancie, Výbor môže odmietnuť sa s vaším prípadom zaoberať.