Ústavný súd je oprávnený:
Preskúmať vašu žiadosť o rozhodnutí alebo inom zásahu verejných orgánov, ktoré porušujú vaše základné ľudské práva a slobody
To znamená, že vaša sťažnosť môže smerovať len proti rozhodnutiu, konaniu alebo inému faktickému úkonu či opatreniu verejného orgánu, o ktorom sa domnievate, že porušuje vaše ľudské práva a slobody, pretože je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky alebo medzinárodnou zmluvou o ľudských právach, ktorá je Slovenskou republikou ratifikovaná a je pre ňu záväzná. Ústavný súd vašu sťažnosť preskúma iba vtedy, ak ste vyčerpali všetky ostatné dostupné opravné prostriedky.
Ak je vaša sťažnosť prijatá, Ústavný súd následne rozhodne, či rozhodnutie alebo postup orgánu verejnej moci, na ktorú sa sťažujete, porušilo vaše základné ľudské práva a slobody. Ak Ústavný súd dospeje k záveru, že k porušeniu vašich práv došlo, môže dané rozhodnutie orgánu verejnej moci zrušiť.
Ak Ústavný súd vyhovie vašej žiadosti, môže taktiež:
- nariadiť inštitúcií, ktorá porušila základné práva a slobody sťažovateľa, aby konala náležitým spôsobom;
- vrátiť vec na ďalšie konanie;
- zakázať pokračovanie v porušovaní základných práv a slobôd;
- nariadiť inštitúcii, ktorá porušila práva sťažovateľa, aby obnovila stav pred ich porušením.
Ak Ústavný súd vašej sťažnosti vyhovie, môže Vám priznať primerané finančné zadosťučinenie za porušenie vašich práv, ak oň požiadate.
Cieľom satisfakcie nie je nahradiť škodu, ale skôr postihovať verejný orgán, ktorý porušil základné ľudské práva a slobody garantované Ústavou.
Ústavný súd je viazaný Ústavou Slovenskej republiky a môže vykonávať iba tie úlohy, ktoré mu umožňuje. Má veľmi špecifické funkcie a nemá rovnakú právomoc na preskúmanie konkrétnych sporov ako vyššie súdy na Slovensku.
Ústavný súd nemôže:
Ústavný súd je viazaný Ústavou Slovenskej republiky a môže vykonávať iba tie úlohy, ktoré mu umožňuje. Má veľmi špecifické funkcie a nemá rovnakú právomoc na preskúmanie konkrétnych sporov ako vyššie súdy na Slovensku. Ústavný súd preto nemôže:
- priamo meniť rozhodnutia iných súdov alebo štátnych inštitúcií;
- opätovne preskúmať dôkazy sporov vnútroštátnych súdov;
- trestať štátnych úradníkov alebo fyzické či právnické osoby.
Ústavný súd nie je oprávnený na základe vašej individuálnej žiadosti vyhlásiť, že konkrétne zákonné ustanovenie už nie je účinné. Je predmetom odbornej diskusie, že by Ústavný súd na základe takejto individuálnej žiadosti konanie začať mohol a to v prípade, že žiadosť svedčí o rozpore nižšieho právneho predpisu s vyšším právnym predpisom alebo s Ústavou Slovenskej republiky. V súčasnosti však môžu takéto konanie iniciovať iba subjekty určené Ústavou, napr. vnútroštátny súd, prezidentka republiky, generálny prokurátor, skupina poslancov, verejná ochrankyňa práv atď.