Na Ústavný súd Slovenskej republiky sa môžete obrátiť v prípade, ak sa domnievate, že vaše základné ľudské práva a slobody garantované Ústavou boli porušené rozhodnutím, konaním alebo iným úkonom alebo opatrením zo strany verejného orgánu.
Pred podaním návrhu je potrebné splniť isté podmienky:
Ústavný súd sa nemôže zaoberať vašou sťažnosťou, ak ste sa najprv nepokúsili vyriešiť problém s použitím všetkých obvyklých odvolacích mechanizmov, ktoré sú dostupné podľa právneho poriadku Slovenskej republiky.
príklad Ak stavebný úrad rozhodol o stavebnom povolení v rozpore so zákonom, je potrebné podať odvolanie na vyššiu inštanciu. Ak to nepomôže, je potrebné sa obrátiť na správny súd (na Slovensku príslušný krajský súd) a domáhať sa nápravy prostredníctvom správneho konania. Ak správny súd odmietne prijať vašu žalobu, musíte podať kasačnú sťažnosť na súd vyššej inštancie, čiže na Najvyšší súd. Až potom sa môžete sťažovať na Ústavnom súde.
Ak však zákon neustanovuje žiadne dostupné opravné prostriedky a žiadny iný vnútroštátny súd nie je oprávnený o danej veci rozhodnúť, môžete sa obrátiť priamo na Ústavný súd.
príklad Ak polícia počas vášho zatknutia či zadržania nebude postupovať správne a spôsobí Vám ujmu na vašich právach a tento zásah nebude policajnou inšpekciou náležite vyšetrený, môžete sa obrátiť priamo na Ústavný súd.
Ústavnú sťažnosť možno predložiť Ústavnému súdu do dvoch mesiacov od nadobudnutia právoplatnosti rozhodnutia, oznámenia opatrenia alebo upovedomia o inom zásahu štátneho orgánu alebo súdov.
Táto lehota sa pri opatrení alebo inom zásahu, voči ktorým nie je možnosť podať odvolanie, počíta odo dňa, keď sa sťažovateľ mohol o opatrení alebo inom zásahu dozvedieť.
Ústavný súd akceptovať a posudzuje iba sťažnosť na porušenie vašich základných práv a slobôd zakotvených v Ústave alebo ľudských práv vyplývajúcich z medzinárodných zmlúv ratifikovaných Slovenskou republikou a zverejnených v Zbierke zákonov (napríklad Európsky dohovor o ľudských právach).
príklad Súd neprijme vašu sťažnosť, ak sa sťažujete na neefektívnosť niektorej z organizačných zložiek vlády.
Nemôžete sa sťažovať na porušenie práv inej osoby, pokiaľ nemáte právo túto osobu zastupovať. Taktiež nemôžete podať ani teoretickú sťažnosť, ak nedošlo ku porušeniu práv a slobôd konkrétnej osoby.
príklad Môžete sa sťažovať na porušenie ľudských práv inej osoby len vtedy, ak ste oprávnený ju zastupovať (napríklad ak ste rodičom maloletej osoby alebo jej poručníkom).
Nemôžete sa sťažovať na Ústavnom súde, pokiaľ nie ste zastupovaný advokátom. Zastúpenie advokátom musí trvať počas celého súdneho konania.