Pokyn na diskrimináciu je konanie, pri ktorom určitá osoba nariadi, dá pokyn druhej osobe diskriminovať tretiu osobu (spravidla zneužitím podriadenosti druhej osoby).
Nariadiť niekomu diskriminačné zaobchádzanie voči tretej osobe z dôvodu rasy alebo etnicity, zdravotného postihnutia, náboženstva alebo viery, sexuálnej orientácie, veku, pohlavia alebo rodu, či iných chránených charakteristík je zakázané.
príklad Riaditeľ spoločnosti dá pokyn oddeleniu ľudských zdrojov neprijímať osoby z rómskeho etnika alebo ženy staršie ako 50 rokov, alebo vyžaduje, aby sa prijímali len mladé ženy. Náborová agentúra odmieta sprostredkovať prácu pre lesbu alebo geja, pretože spoločnosť využívajúca ich služby im dala taký pokyn.
K porušeniu zákazu nedochádza, ak je pokyn síce nepriaznivý v dôsledkoch, ale nespája sa s diskrimináciou.
príklad Ak šéf spoločnosti vydá vedúcemu oddelenia pokyn odmietnuť funkčný postup jednému zo zamestnancov, nepovažuje sa to za pokyn na diskrimináciu, ak sa tento pokyn zakladá na objektívnych dôvodoch spojených s pracovným výkonom a kvalifikáciou.
Slovenský právny poriadok rozlišuje medzi „pokynom na diskrimináciu“ a „nabádaním na diskrimináciu“. Konanie sa považuje za pokyn na diskrimináciu, ak osoba v pozícii nadriadeného zneužije podriadenosť inej osoby na účel diskriminácie tretej osoby. Nabádanie na diskrimináciu je zas definované ako „presviedčanie, utvrdzovanie alebo podnecovanie osoby na diskrimináciu tretej osoby“.