V oblasti zamestnania alebo prístupu k tovarom a službám vrátane bývania môžu nastať určité situácie, keď sú zamestnávateľ alebo poskytovateľ služieb povinní prijať primerané opatrenia na zabezpečenie prístupu k zamestnaniu pre osoby so zdravotným postihnutím, respektíve sú povinní prispôsobiť pracovné podmienky a prostredie ich potrebám.
Takéto opatrenia sa niekedy nazývajú primerané prispôsobenia (podľa anglického reasonable accommodation). Môžu to byť primerané úpravy pracoviska alebo miesta odborného výcviku, alebo priestoru, kde sa predáva tovar alebo poskytuje služba. Takéto úpravy umožňujú alebo uľahčujú osobám so zdravotným postihnutím vykonávať zverené úlohy, alebo umožňujú či uľahčujú ich prístup k tovarom a službám. Primerané opatrenia môžu zahŕňať vytvorenie prístupného pracovného priestoru, zabezpečenie špeciálne prispôsobeného vybavenia, vyhradených parkovacích miest, či úpravu pracovného času atď.
Slovenská právna úprava stanovuje povinnosť primeraného prispôsobenia pre osoby so zdravotným postihnutím len v oblasti zamestnania. Povinnosť prijať primerané opatrenia však môže byť stanovené zákonmi upravujúcimi iné oblasti života. Napríklad stavebný zákon stanovuje podmienku zabezpečenia primeraného prístupu k novým budovám a stavbám. Nesplnenie tejto povinnosti staviteľom alebo zadávateľom stavby môže viesť k diskriminácii osôb, ktoré obývajú alebo navštevujú tieto budovy.
Nesplnenie povinnosti prijať primerané opatrenia na zabezpečenie prístupného prostredia môže predstavovať diskrimináciu, okrem prípadov, keď by prijatie takýchto opatrení bolo pre zamestnávateľa alebo poskytovateľa služby neprimerane náročné.
príklad Ak veľká spoločnosť odmietne inštalovať výťah prispôsobený potrebám osôb so zdravotným postihnutím, môže sa to považovať za nesplnenie povinnosti prijať primerané opatrenia. Avšak za diskrimináciu nebude považované to, ak takýto výťah nenamontuje malá firma s niekoľkými zamestnancami.
Podľa slovenského zákona dodržiavanie zásady rovnakého zaobchádzania spočíva aj v prijímaní opatrení na ochranu pred diskrimináciou. Z toho nepriamo vyplýva, že povinnosť prijať primerané opatrenia platí nielen pre zamestnávateľov vo vzťahu k osobám so zdravotným postihnutí v oblasti zamestnania a pracovnoprávnych vzťahov, ale táto povinnosť platí vo všetkých ostatných oblastiach upravených antidiskriminačným zákonom, na základe všetkých chránených dôvodov ním stanovených. Právne predpisy ani judikatúra žiaľ neposkytujú usmernenie vzťahujúce sa na to, ako sa uvedené ustanovenie má naplniť.