K viktimizácii dochádza v situáciách, keď s vami niekto (zamestnávateľ, poskytovateľ služby atď.) zaobchádza nespravodlivo alebo neprimerane v reakcii na to, že ste sa sťažovali na diskrimináciu, alebo ste tak urobili v mene druhej osoby.

Je zakázané zaobchádzať s nejakou osobou nespravodlivo alebo jej upierať určité práva preto, že sa sťažovala na diskrimináciu voči svojej osobe, alebo tak urobila v mene inej osoby. Obeť diskriminácie alebo iná osoba vedomá si tejto diskriminácie môže trpieť ešte viac, ak sú voči nej uplatnené represívne opatrenia.

Zákaz diskriminácie je porušený, ak je nejaká osoba neoprávnene postihovaná (viktimizovaná) v dôsledku domáhania sa svojho práva na ochranu pred diskrimináciou.  

príklad Ak je nejaká osoba prepustená z pracovného pomeru alebo jej je odmietnutý funkčný postup, pretože podala diskriminačnú sťažnosť, je to považované za neoprávnený postih (viktimizáciu). Viktimizáciou je aj to, ak zamestnávateľ iniciuje nespravodlivé disciplinárne konanie voči nejakej osobe len preto, že sa sťažovala na nerovné zaobchádzanie.

Neznamená to však, že akékoľvek nepriaznivé konanie voči sťažovateľovi alebo sťažovateľke predstavuje viktimizáciu. Konanie s nepriaznivými dôsledkami je dovolené, ak je ináč odôvodnené a ak nie je spojené s diskriminačnou sťažnosťou. 

príklad Osoba, ktorá sa predtým sťažovala na diskrimináciu, je prepustená z práce, pretože bola počas plnenia pracovných povinností v podnapitom stave.

Zdroje

Naposledy aktualizované 12/06/2021