Máte právo na ústne pojednávanie aspoň v prvej súdnej inštancii.

V súlade so slovenským právom je správne súdne konanie spravidla písomné, čo znamená, že sa v zásade nekonajú ústne pojednávania. Súd však musí v niektorých prípadoch uskutočniť ústne pojednávanie.

Potreba ústneho pojednávania

Ústne pojednávania sa nemusia organizovať vo všetkých fázach procesu. Musí byť usporiadané v prvom rade, ak:

  • o to žiada aspoň jedna strana sporu
  • súd preskúmava dôkazy
  • to vyžaduje verejný záujem
  • je nevyhnutné prípad takto prejednať
  • tak ustanovuje zákon

Súd druhej inštancie, kasačný súd, rozhoduje o kasačnej sťažnosti bez pojednávania. Výsluch možno nariadiť výnimočne, ak to považuje za potrebné.

Účasť

Ak sa koná ústne pojednávanie, máte právo byť osobne prítomný alebo zastúpený prostredníctvom zástupcu. Pred každým pojednávaním vás súd musí informovať o dátume a čase nasledujúceho pojednávania. Preto musíte byť zastihnuteľný na adrese, ktorá je zaregistrovaná ako vaša trvalá adresa, alebo ktorú ste poskytli súdu. 

Ak sa nezúčastníte súdnych pojednávaní a vopred neoznámite súdu dôvody, ktoré ospravedlňujú vašu neprítomnosť, môže súd preskúmať prípad aj vo vašej neprítomnosti. Ústne pojednávanie musí byť prístupné aj verejnosti. Za osobitných okolností môže byť širokej verejnosti odoprený prístup k pojednávaniu. Môže to byť napríklad v prípadoch, ktoré zahŕňajú štátne tajomstvo alebo ak ide o prípady adopcie.

Zdroje

Naposledy aktualizované 10/04/2021