Obe strany v súdnom konaní musia mať rovné postavenie.

Rovnosť znamená, že obidvom stranám konania musí byť poskytnutá rovnaká príležitosť prezentovať svoje tvrdenia spôsobom, ktorý ich nedostane do výrazne horšej situácie ako druhá strana. 

príklad Ak má vaša protistrana na pojednávaní povolené vyjadrovať sa k určitým dôkazom a vy nie, pôjde s najväčšou pravdepodobnosťou o porušenie požiadavky rovnosti.

Rovné neznamená rovnaké

Rovnosť neznamená, že sú obe strany konania absolútne rovnaké a že s nimi bude zaobchádzané identickým spôsobom. Na správnom súde bude mať orgán verejnej správy zvyčajne lepšie postavenie, najmä ak si nemôžete zabezpečiť právnika. Takúto situáciu musí vyvážiť sudca, ktorý sa musí snažiť objasniť vec nezávisle. Ak je to potrebné, sudca by mal požadovať dodatočné dôkazy, ktoré ste vy (alebo vaša protistrana) nepredložili.

Rozsah

Existuje veľa aspektov súdneho konania, kde je veľmi dôležitá rovnosť oboch strán. Napríklad obidve strany musia mať možnosť predložiť svoje vlastné dôkazy, spochybniť dôkazy druhej strany a vysvetliť súdu svoje argumenty. To tiež znamená, že musíte vedieť o dôkazoch, ktoré vaša protistrana predložila súdu a mať k nim prístup. 

Je dôležité si uvedomiť, že ak sa zdá, že súd obmedzuje iba vaše práva, nebude to vždy porušovať rovnosť zbraní. Napríklad pri prezentovaní dôkazov súdu musíte pamätať na to, že súd prijme iba dôkazy a svedkov, ktoré sa týkajú prípadu. Ak teda súd neakceptuje vaše dôkazy, pretože sa netýkajú žiadnej z dôležitých otázok prípadu, nedôjde k porušeniu rovnosti strán.

Podľa slovenských zákonov vám navyše môže súd zakázať prístup k niektorým častiam materiálov z prípadu, ak obsahujú štátne tajomstvo. Pri prijímaní takéhoto rozhodnutia vám musí súd dôkladne vysvetliť, prečo nemáte prístup k určitým materiálom. Musíte však mať prístup k častiam spisu, ktoré slúžia ako dôkaz, aj keď obsahujú štátne tajomstvo.

Zdroje

Naposledy aktualizované 10/04/2021