Ako sa môžete domáhať svojich práv, ak sa domnievate, že ste sa stali obeťou nenávistného prejavu?

Ako obeť nenávistného prejavu máte niekoľko možností ako sa domáhať nápravy ujmy, ktorá vám bola spôsobená nenávistnými výrokmi. Vo väčšine prípadov prejav nenávisti je predmetom vyšetrovania v trestnom konaní, ale okrem toho môžete podať návrh na náhradu škody v rámci občianskeho súdneho konania.

Sťažnosti adresované šíriteľovi nenávistného prejavu

V niektorých prípadoch je vhodné kontaktovať šíriteľa (distribútora) nenávistného prejavu, napr. nahlásením prípadu nenávistného prejavu, ktorý ste zaregistrovali na sociálnych sieťach priamo prevádzkovateľovi platformy. Toto je obzvlášť dôležité v situáciách, kde nie ste priamymi obeťami nenávistného prejavu a nemáte záujem na podaní trestného oznámenia.

Okrem toho je dôležité posúdiť, či aj samotný prevádzkovateľ platformy nenesie zodpovednosť za zverejnenie alebo šírenie nenávistného prejavu. Ak prevádzkovateľ neodstráni prejavy nenávisti, môže čeliť pokute alebo dokonca  vyššiemu postihu. Aj v takomto prípade je možné žiadať náhradu škody.

Trestné konanie

Ak sa domnievate, že sa stali cieľom nenávistného prejavu, máte právo žiadať políciu o začatie trestného konania.

Ak polícia zamietne vašu žiadosť o začatie trestného stíhania a vy sa domnievate, že takéto rozhodnutie nie je dostatočne zdôvodnené, môžete podať sťažnosť dozorujúcemu prokurátorovi. Sťažnosť musíte podať do troch pracovných dní odo dňa doručenia predmetného rozhodnutia. Postup a lehoty na podanie sťažnosti musia byť uvedené priamo v predmetnom rozhodnutí.

Čítajte viac o trestnej zodpovednosti.

Občianskoprávna žaloba

Bez ohľadu na výsledok trestného konania môžete podať občianskoprávnu žalobu na náhradu škody od autorov alebo šíriteľov nenávistných prejavov, ktorými vám bola spôsobená morálna ujma alebo majetková škoda. Takúto žalobu môžete podať v troch prípadoch:
  • po prvé, ak polícia začne trestné stíhanie a vznesie obžalobu, môžete podať návrh na náhradu škody od obžalovaného v priebehu trestného konania. Ak nebude vašej žiadosti plne vyhovené v trestnom konaní, môžete podať osobitne občianskoprávnu žalobu;
  • po druhé, môžete začať občianskoprávny spor a žiadať o náhradu majetkovej škody od autora alebo šíriteľa nenávistného prejavu aj v prípade, ak polícia alebo prokurátor nezačnú trestné stíhanie. V takomto prípade musíte preukázať, že predmetné tvrdenia alebo výroky vám spôsobili morálnu ujmu alebo majetkovú škodu;
  • po tretie, môžete začať občianskoprávny spor a žiadať náhradu majetkovej ujmy od autora alebo šíriteľa nenávistného prejavu aj vtedy, ak ste nežiadali políciu o začatie trestného stíhania.

V každom prípade musíte preukázať, že predmetné tvrdenia alebo výroky vám spôsobili nemajetkovú (najčastejšie morálnu) ujmu alebo majetkovú škodu.

Čítajte viac o občianskoprávnej zodpovednosti.

Žaloba na ochranu osobnosti

Ak aj urážlivé výroky nedosahujú povahu nenávistného prejavu a neboli kvalifikované ako trestný čin, stále je možné takéto výroky považovať za poškodzujúce vašu česť, dôstojnosť, dobré meno, či súkromie. V takýchto prípadoch máte možnosť podať návrh na ochranu osobnosti.

Čítaj viac o urážke na cti a ohováraní a ako podať takýto návrh.

Zdroje

Naposledy aktualizované 06/03/2024