Ústavný súd Slovenskej republiky je nezávislý súdny orgán, ktorý posudzuje ústavnosť a zákonnosť rôznych zákonov a iných právnych predpisov platných na území Slovenskej republiky a rozhoduje o jednotlivých sťažnostiach na porušenie základných ľudských práv a slobôd. Ústavný súd sa riadi Ústavou Slovenskej republiky a zákonom o Ústavnom súde.

Ústavný súd je príslušný rozhodovať o rôznych právnych otázkach, vrátane napr. volebných sťažností, o sporov o kompetencie medzi ústrednými orgánmi štátnej správy, sporov o súlade predmetu referenda s Ústavou Slovenskej republiky a pod. Dve najdôležitejšie právomoci, ktoré Ústavnému súdu prináležia sú
  • rozhodovanie o súlade noriem nižšej právnej sily s normami vyššej právnej sily;
  • rozhodovanie o individuálnych sťažnostiach na porušovanie ľudských práv a základných slobôd.
Ústavný súd môže vyhlásiť zákony alebo iné právne predpisy za neplatné, ak zistí, že sú v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky alebo ústavným zákonom. Ústavný súd začne konanie na návrh subjektov určených Ústavou, ktorými sú napr. akýkoľvek iný súd v Slovenskej republike, prezident Slovenskej republiky, generálny prokurátor, vláda Slovenskej republiky, verejný ochranca práv a pod. Fyzické ani právnické osoby nemôžu uplatňovať túto tzv. abstraktnú kontrolu ústavnosti.
Na ústavný súd sa môžete obrátiť vtedy, keď sa domnievate, že určité vydané rozhodnutie, konanie alebo iný skutkový stav či opatrenie orgánu verejnej moci porušuje základné ľudské práva a slobody uvedené v Ústave Slovenskej republiky alebo v medzinárodnej zmluve záväznej pre Slovenskú republiku.
Rozhodnutia Ústavného súdu sú záväzné a nemožno sa proti nim odvolať. Ak však nie ste s rozhodnutím spokojní, môžete sa obrátiť na Európsky súd pre ľudské práva alebo na iné medzinárodné kvázi-súdne orgány, napríklad Výbor OSN pre ľudské práva.

Zdroje

Naposledy aktualizované 08/03/2024