Existuje množstvo dôvodov vzťahujúcich sa na rozdiely medzi ľuďmi, ktoré môžu byť príčinou nerovného zaobchádzania s určitou osobou, čiže príčinou jej diskriminácie. Je dôležité mať dostatok informácií o najčastejších dôvodoch nerovného zaobchádzania, aby sme mohli rozpoznať situácie, v ktorých dochádza k diskriminácii.

Zákaz diskriminácie znamená, že s vami nemožno zaobchádzať horšie ako s inými ľuďmi len na základe vašich osobných charakteristík, len na základe toho, kým ste. Existuje množstvo atribútov, na základe ktorých najčastejšie dochádza k diskriminácii osôb. Tieto atribúty sa preto nazývajú „chránené charakteristiky alebo dôvody“, na základe ktorých je diskriminácia zakázaná. Možno ich nájsť v rôznych  medzinárodných ľudskoprávnych dokumentoch, ako aj v právnom poriadku Slovenskej republiky.  

Najčastejšími dôvodmi, na základe ktorých je diskriminácia zakázaná, sú pohlavie alebo rod, rasa alebo etnický pôvod, náboženské vyznanie alebo viera, vek, zdravotné postihnutie, sexuálna orientácia či jazyk. K diskriminácii však môže dochádzať aj z mnohých iných dôvodov, napríklad na základe politického alebo iného zmýšľania, sociálneho pôvodu, majetkových pomerov alebo genetických znakov. Výpočet dôvodov nie je konečný.  K diskriminácii môže dochádzať aj na základe viacerých dôvodov zároveň, v tomto prípade ide o viacnásobnú diskrimináciu. 

Navyše, slovenský antidiskriminačný zákon stanovuje osobitný dôvod diskriminácie, nenachádzajúci sa v iných podobných zákonoch, a to „oznámenie kriminality alebo inej protispoločenskej činnosti“. Tento dôvod bol pridaný do zákona v roku 2015 ako jeden z nástrojov ochrany oznamovateľov protispoločenskej činnosti (whistleblowerov) pred diskrimináciou na pracovisku. 

O tejto časti

Táto časť Príručky vám pomôže lepšie porozumieť významu jednotlivých chránených dôvodov, na základe ktorých je diskriminácia zakázaná.

Zistite viac o najčastejších dôvodoch diskriminácie:

Zdroje

Naposledy aktualizované 28/05/2021