Hospodárske, sociálne a kultúrne práva

Čítajte viac o niektorých dôležitých hospodárskych, sociálnych a kultúrnych právach:

Potrava a voda

Právo na potravu a vodu znamená, že štát musí organizovať svoju ekonomiku tak, aby potraviny a voda bola v krajine všeobecne prístupná a bezpečná pre spotrebu. Neznamená to však, že štát musí potraviny a vodu poskytnúť každému zadarmo.

príklad Štát musí prijať príslušné predpisy pre súkromné spoločnosti pôsobiace v potravinárskom odvetví upravujúce zásady skladovania potravín a obchodovania s nimi. Regulácie zabezpečia, aby sa na trh nedostali potraviny závadné a nebezpečné pre vaše zdravie.

Zdravie

Právo na zdravie znamená že štát musí prijať všetky opatrenia v záujme ustanovenia efektívneho systému zdravotného zabezpečenia. Neznamená to, že všetci budeme zdraví vďaka štátu, ktorý nám to jednotlivo zabezpečí. Rodíme sa rôzni a máme rozličné potreby. Neznamená to tiež, že štát musí zabezpečiť všetky zdravotné služby pre všetkých bezplatne.

Je však veľmi dôležité, aby sa nikomu nebránilo v prístupe k zdravotnej starostlivosti na základe akýchkoľvek diskriminačných dôvodov. V ideálnom prípade by štát mal zabezpečiť, aby aj menej majetní mali prístup k potrebným zdravotným službám. Ďalej, štát musí zabezpečiť, aby všetky zdravotné služby – bez ohľade na to, či sú verejné, alebo súkromné, boli poskytované v dostatočnej kvalite a na dostatočnej úrovni.

Vzdelanie

Právo na vzdelanie znamená, že štát musí vytvoriť podmienky pre rozvoj efektívneho vzdelávacieho systému zodpovedajúcej kvality, ktorý je dostupný, prístupný a prijateľný pre všetkých. Neznamená to, že všetky druhy, typy a stupne vzdelania musia byť poskytované úplne bezplatne. Na Slovensku je základné vzdelanie povinné a bezplatné. Stredoškolské vzdelanie garantované štátom je tiež bezplatné, ale nie povinné v celom svojom rozsahu. Povinná školská dochádzka trvá na Slovensku 10 rokov a končí sa zavŕšením školského roku, v ktorom žiak alebo žiačka dosiahne 16 rokov veku.  

Štát musí tiež zabezpečiť, aby aj súkromné vzdelanie bolo v čo najväčšom rozsahu prístupné tým, ktorý oň majú záujem a môžu si ho dovoliť. Štát tiež musí v čo najväčšej miere zabezpečiť, aby obsah vzdelávania bol čo najrozmanitejší a mnohostranný a aby smeroval k plnému rozvoju ľudskej osobnosti. Vzdelávanie by malo byť prístupné všetkým osobám, aj tým, ktoré majú špeciálne vzdelávacie potreby, napríklad osobám so zdravotným postihnutím, alebo osobám s poruchami učenia. V oblastiach obývaných osobami príslušníkmi národnostných menšín by sa štáty mali snažiť vytvoriť pre nich podmienky – ak je o to dostatočný záujem – pre vzdelávanie v ich materinskom jazyku alebo pre vyučovanie ich jazyka.

Práca

Právo na prácu znamená, že je vám umožnené pracovať a že máte príležitosť hľadať si prácu podľa svojich preferencií. Neznamená to však, že štát je povinný vám prácu nájsť alebo že je povinný zabezpečiť, aby ste mali mzdu, akú si zažiadate. Znamená to tiež, že štát musí nastaviť pravidlá pre ochranu zdravia a bezpečnosti pri prácu pre všetky sektory, musí prijať pravidlá pre férové odmeňovanie a takisto musí upraviť právo pracujúcich na organizovanie sa v odboroch.  Štát musí tiež urobiť všetko pre to, aby znižoval nezamestnanosť.

Bývanie

Právo na bývanie znamená, že štát musí vytvoriť podmienky na to, aby ste si mohli zaobstarať primerané bývanie. Musí urobiť maximum pre to, aby ste boli schopní si kúpiť alebo prenajať pre vás vhodné a prijateľné bývanie, aby obydlie bolo udržiavané podľa bezpečnostných a zdravotných štandardov a aby ste nemohli byť nezákonne vysťahovaný. Neznamená to však, že štát vám musí poskytnúť bezplatné bývanie.

Naposledy aktualizované 26/03/2021