Trestnoprávna zodpovednosť
V osobitne závažných prípadoch je možné nenávistné prejavy kvalifikovať ako trestné činy. Ak bolo voči páchateľovi vznesené obvinenie z trestného činu, hovoríme o "obvinenom", ktorého trestná zodpovednosť bude predmetom vyšetrovania v trestnom konaní.
Vyvodením zodpovednosti voči páchateľom nenávistných prejavov štát preukazuje schopnosť dodržiavať a chrániť ľudské práva. Ak štát zlyhá pri uplatnení potrebných postupov smerujúcich k odsúdeniu páchateľov, môže to viesť k porušeniu ľudských práv.
Trestnoprávna zodpovednosť a ľudské práva
Zákaz neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania
Vedenie účinného trestného konania a volanie páchateľov nenávistných prejavov k trestnej zodpovednosti je kľúčovým opravným prostriedkom štátu v záujme ochrany práv obetí a zabránenia porušovaniu ľudských práv. Ak príslušné orgány nechránia obeť účinným vyšetrovaním, žalobou, súdením a prípadne potrestaním páchateľa, môže to mať za následok porušenie zákazu neľudského alebo ponižujúceho zaobchádzania.
Zákaz diskriminácie
Nenávistné prejavy môžu byť považované za jednu z foriem diskriminácie. Neschopnosť štátu správne reagovať na situáciu spôsobenú nenávistným prejavom môže mať za následok porušenie zákazu diskriminácie v spojení aj s inými ľudskými právami.
Právo na spravodlivý súdne konanie
K porušeniu práva na spravodlivé súdne konanie môže dôjsť, ak štátne orgány alebo súdy vyšetrujúce prejavy nenávisti nepostupujú podľa zákona alebo ak sa v súdnom konaní vyskytnú prieťahy.
Ľudské práva páchateľa sa väčšinou tiež spájajú s právom na spravodlivé súdne konanie.
Zdroje
Právne normy
4
Európsky dohovor o ľudských právach
Platný pre Slovenskú republiku od 1. januára 1993
Články 6, 10, 14
Články 6, 10, 14
Judikatúra
1
Beizaras un Levickas proti Litve
Európsky súd pre ľudské práva
14. januára 2020
14. januára 2020
Príručka ľudských práv
Európska platforma pre ľudskoprávne vzdelávanie