Správna zodpovednosť
Podľa slovenského práva sa čin, ktorý je menej závažný ako trestný čin považuje za priestupok. V určitých prípadoch je možné na nenávistné prejavy uplatniť princíp správnej zodpovednosti.
Priestupky extrémizmu
V Slovenskej republike zákon o priestupkoch stanovuje osobitnú skupinu priestupkov – "priestupkov extrémizmu". Sú to menej závažné správne delikty proti majetku, zdraviu alebo dôstojnosti spáchané úmyselne s cieľom podnecovania nenávisti voči jednotlivcovi alebo skupine jednotlivcov na základe rasy, farby pleti, národnosti, etnickej príslušnosti, pohlavia alebo náboženstva, pričom ide o priťažujúce okolnosti. Za priestupok extrémizmu možno považovať aj verejné šírenie materiálov (video, fotografie, letáky a audiovizuálne záznamy) podnecujúce k nenávisti voči jednotlivcovi alebo skupine jednotlivcov na základe rasy, farby pleti, národnosti, etnickej príslušnosti, pohlavia alebo náboženstva. Do tejto skupiny priestupkov patria aj činy v súvislosti so šírením materiálov podnecujúcich k porušovaniu základných práv a slobôd. Páchateľovi takéhoto priestupku môže polícia alebo príslušný správny orgán uložiť pokutu v zákonom stanovenej výške.
Čítajte viac o práve na spravodlivé konanie v správnom konaní.
Žiadosť o náhradu škody v priebehu konania
Od páchateľa priestupku môžete žiadať náhradu škody aj v rámci konania o priestupku. Správny orgán však nemá možnosť autoritatívne rozhodnúť o výške škody, ak ju páchateľ namieta. V takom prípade je potrebné uplatniť nárok na náhradu škody formou občianskoprávnej žaloby podľa ustanovení Civilného sporového poriadku.
Čítajte viac o občianskoprávnej žalobe a o občianskoprávnej zodpovednosti.
Zdroje
Právne normy
4
Európsky dohovor o ľudských právach
Platný pre Slovenskú republiku od 1. januára 1993
Články 6, 10, 14
Články 6, 10, 14
Judikatúra
1
Delfi AS proti Estónsku
Európsky súd pre ľudské práva
16. júna 2015
16. júna 2015
Príručka ľudských práv
Európska platforma pre ľudskoprávne vzdelávanie